Aktuálně

Prof. Jiří Pešek: přednášky o moderních dějinách Ukrajiny

Ukrajina čelící ruské agresi poutá pozornost celého světa. Nabízíme proto k poslechu dvě aktuální přednášky historika prof. Jiřího Peška z Fakulty humanitních studií UK, které vás provedou dějinami Ukrajiny od konce 19. století. Jejich znalost je užitečná pro pochopení širších souvislostí nejnovějších událostí.

Zemřel Martin Hampl, zakládající člen Učené společnosti

S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu o úmrtí nestora české geografie, prof. RNDr. Martina Hampla, DrSc. Zemřel v pondělí 21. března ve věku 81 let.

Odešel prof. Jaroslav Kurzweil

S velikou lítostí jsme přijali zprávu, že ve čtvrtek 17. března 2022 věku 95 zemřel zakládající člen Učené společnosti prof. Jaroslav Kurzweil. Patřil k nejvýraznějším reprezentantům československé matematiky, byl prvním polistopadovým ředitelem Matematického ústavu AV ČR.

Série přednášek o medicíně: lymfomy, cystická fibróza, diagnostika vzácných nemocí, dějiny medicíny

Učená společnost České republiky srdečně zve k sledování série přednášek s medicínskou tematikou. V úterý 15. března v 16 h živě na YouTube.

Odešel prof. Jaroslav Smítal

S velkým zármutkem oznamujeme, že ve středu 9. března 2022 zemřel ve věku 79 let člen Učené společnosti prof. RNDr. Jaroslav Smítal, DrSc., Dr. h. c., emeritní prorektor Univerzity Komenského v Bratislavě a Slezské univerzity v Opavě a dlouholetý ředitel Matematického ústavu v Opavě.

No time to waste! – Urgent appeal to the governments of the European Union and the United States

Ukrainians are fighting heroically for their freedom and democracy. But they are also fighting for our freedom and democracy and, if only for that reason, we must help them efficiently and without any delay. How much longer can they stand alone against the Russian military aggression? Time now counts in days if not hours, therefore, time to act decisively is now!

Trendy v přírodních vědách: pozvánka na sérii přednášek

Učená společnost České republiky srdečně zve k sledování série přednášek informujících o moderních trendech v přírodních vědách. Seznámíte se s novými výzkumnými přístupy ve fyzikální chemii, chemickém inženýrství, laserové fyzice a buněčné biologii. V úterý 15. února v 16 h živě na YouTube.

Vyhlášení soutěže o ceny Učené společnosti pro středoškolské studenty

Učená společnost České republiky vypisuje soutěž o ceny v kategorii „středoškolský student“ za výjimečné vědecké aktivity v přírodovědeckých nebo humanitních oborech. Cílem je podpora talentovaných studentů a rozvíjení jejich zájmu o vědu. Návrhy na udělení ceny studentům středních škol mohou podávat členové Učené společnosti, ředitelé středních škol České republiky a Sdružení na podporu talentované mládeže České republiky. Podmínkou pro udělení ceny je zpracování vybraného odborného tématu tvůrčím způsobem. Mohou být oceněni pouze studenti, kteří jsou v letošním roce ještě studenty střední školy. Uzávěrka soutěže je 28. února 2022. Další podrobnosti jsou uvedeny v přiloženém dopise.

Vyhlášení soutěže (PDF)

Pozvánka k online sledování přednášky prof. Romana Koteckého

Učená společnost Vás srdečně zve ke sledování přednášky prof. RNDr. Romana Koteckého, DrSc. (Centrum pro teoretická studia UK AV ČR): Od míchání karet k Boseho-Einsteinově kondenzaci. Přednášku je možné sledovat 18. ledna 2022 od 16 hodin na YouTube: https://bit.ly/kotecky.

Pozvánka (PDF)

Nové ceny pro vysokoškolské studenty

Vysokoškolští studenti v bakalářském a magisterském stupni studia se mohou ucházet o nové ceny určené pro autory či spoluautory originálních výzkumných prací. Cenu Via Chimica pro chemické obory vyhlašuje Učená společnost České republiky společně s Nadací Experientia, pro studenty ostatních oborů je určena paralelní Cena Učené společnosti pro vysokoškolské studenty.

Klimatolog Miroslav Trnka se stal třetím laureátem Ceny za komunikaci změny klimatu

Profesor Miroslav Trnka, vedoucí vědecký pracovník Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky (CzechGlobe) a profesor v Ústavu agrosystémů a bioklimatologie Mendelovy univerzity v Brně, převzal 18. listopadu 2021 v Akademii věd České republiky v Praze Cenu za komunikaci změny klimatu za rok 2021. Organizátoři poprvé udělili i čestnou cenu ve stejné kategorii za celoživotní přínos. Získal ji ekolog, vysokoškolský učitel a publicista Bedřich Moldan.

Pozvánka k online sledování vyhlášení Ceny za komunikaci změny klimatu 2021

Učená společnost ČR a Informační centrum OSN v Praze Vás srdečně zvou ke sledování vyhlášení Ceny za komunikaci změny klimatu 2021 dne 18. 11. 2021 od 16:00 hod. a příspěvků laureáta ceny a Bedřicha Moldana.
Pozvánka (PDF)

Pozvánka ke sledování online přednášek Zdeňka R. Nešpora a Martina Prudkého

Učená společnost ČR Vás srdečně zve ke sledování online přednášek Zdeňka R. Nešpora: "Současné náboženské konflikty" a Martina Prudkého "Tzv. svaté války podle Bible". Přednášky je možné sledovat 16. 11. 2021 od 16:00 hod. na YouTube: https://bit.ly/svate-valky.

Pozvánka (PDF)

Ocenění Praemium Academiae pro členy Učené společnosti Šárku Nečasovou a Vojtěcha Novotného

Členové Učené společnosti RNDr. Šárka Nečasová, DSc., a prof. RNDr. Vojtěch Novotný, CSc., obdrželi 5. listopadu 2021 z rukou předsedkyně Akademie věd ČR  prof. RNDr. Evy Zažímalové, CSc., prestižní oceněni Praemium Academiae.  Jedná se o grant ve výši až 30 milionů korun, který mohou ocenění čerpat v následujících šesti letech a hradit z něj náklady spojené s výzkumem, mzdami či pořízením technického vybavení. Má být finančním, ale i symbolickým morálním oceněním vědecké excelence laureátů.

Krásné společenské stroje: pozvánka na diskusi o umělé inteligenci a algoritmické teorii her

Učená společnost Vás srdečně zve na diskusi "Krásné společenské stroje: umělá inteligence a algoritmická teorie her". Diskutovat bude pět světových expertů: Jiří Matas (ČVUT), Tomáš Mikolov (CIIRC), Martin Schmid (Google DeepMind), Jan Vondrák (Stanford Univ.) a Lenka Zdeborová (École Polytechnique Fédérale de Lausanne). Diskuse se uskuteční 19. 10. 2021 od 16.00 hod. v budově Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1 (místnost 206). Diskusi bude možno sledovat také na YouTube: http://spolecenske-stroje.jdem.cz.

Pozvánka (PDF)

Stříbrná medaile Senátu pro Helenu Illnerovou a Jiřího Grygara

Členové Učené společnosti prof. Helena Illnerová a dr. Jiří Grygar převzali 28. září 2021 z rukou předsedy Senátu PČR Miloše Vystrčila Stříbrnou pamětní medaili. Stříbrná medaile předsedy Senátu se uděluje od roku 2007 osobnostem z řad vědců, umělců, sportovců a dalším osobám, které vynikly ve svých oborech či vykonaly zvláštní čin. Od roku 2012 medaili uděluje předseda Senátu při příležitosti Dne české státnosti, tj. 28. září. Příležitostně může být předána během roku v případě návštěvy významných zahraničních osobností.

Učená společnost má nové logo

Učená společnost představuje nové logo, které reaguje na potřeby digitálního věku. Historický znak, který dosud logo nahrazoval, bude i nadále plnit svou roli při slavnostních příležitostech (medaile, diplomy apod.).

Pozvánka ke sledování online přednášky doc. RNDr. Filipa Matějky, Ph.D.: Ekonomie a lidská nepozornost

Učená společnost Vás srdečně zve ke sledování online přednášky doc. RNDr. Filipa Matějky, Ph.D. (CERGE-EI, Praha; Center for Economic and Policy Research, London): Ekonomie a lidská nepozornost. Přednášku je možné sledovat 21. 9. 2021 od 16:00 hod. na YouTube: http://matejka.jdem.cz

Pozvánka (PDF)

Učená společnost podpořila vznik klimatického podcastu 2050

První epizodou o přechodu ke klimatické neutralitě odstartoval nový podcast 2050 věnovaný hledání cest „k takové budoucnosti, ve které nám nepoteče do bot“. Za projektem stojí tým Fakta o klimatu, který loni získal Cenu za komunikaci globální změny klimatu – společného ocenění Informačního centra OSN v Praze a Učené společnosti České republiky.

Martin Rees: The World in 2050 and Beyond (záznam přednášky)

O budoucnosti světa a lidských schopnostech tuto budoucnost v dobrém i zlém ovlivnit přednášel ve středu 9. června 2021 královský astronom Martin Rees v rámci cyklu přednášek Bernarda Bolzana, do kterého Učená společnost České republiky zve přední světové vědce. Pokud jste přednášku nestihli naživo, nabízíme její záznam.

Připomeňte si diskuse Učené společnosti o open access, o predátorských vydavatelstvích a o dalších aspektech vědeckého publikování:

11.ledna 2023, moderoval Jan Trlifaj:

Open access – pozitiva a rizika

  • prof. Michal Hocek (Učená společnost ČR a ÚOCHB AV ČR)
  • Ing. Jiří Marek (ÚVT Masarykovy univerzity)
  • doc. Daniel Münich (CERGE-EI)
  • doc. David Kosař (Právnická fakulta Masarykovy univerzity)
  • Ing. Martin Svoboda (NTK a CzechELib)
  • dr. Václav Štětka (Loughborough University, UK)
  • prof. Jan Trka (2. LF Univerzity Karlovy)

17. ledna 2023, moderoval Martin Loebl:

Heroic Librarians Fighting Publishing Sharks

  • Vinciane Gaillard (Zástupce ředitele European University Association)
  • Jiří Jirát (člen vyjednávacího týmu CzechELib)
  • Gerard Meijer (ředitel Ústavu Fritze Habera MPG a místopředseda německého vyjednávacího týmu DEAL)
  • Martin Svoboda (ředitel NTK, vedoucí vyjednávacího týmu pro elektronické zdroje)