Série přednášek Bernarda Bolzana

Učená společnost rozhodla, že bude pořádat série pravidelných přednášek eminentních vědců, které které ponesou název „Přednášky Bernarda Bolzana“. Tyto přednášky sponzoruje Mgr. Karel Janeček, mecenáš české vědy.

2025: Hugo Duminil-Copin

Záznam přednášky bude k dispozici koncem dubna 2025.

Profesor matematiky na Ženevské univerzitě a na Institut des Hautes Études Scientifiques v Bures-sur-Yvette. Je držitelem řady cen včetně nejprestižnějšího matematického ocenění, Fieldsovy medaile, kterou obdržel v roce 2022 za vyřešení dlouho odolávajících problémů v pravděpodobnostní teorii fázových přechodů ve statistické fyzice. Hugo Duminil-Copin zásadně proměnil matematickou teorii fázových přechodů a jeho práce otevřela několik nových výzkumných směrů. Zaměřuje se na určování kritického bodu, v němž k fázovým přechodům dochází, a na zkoumání dějů v jeho okolí.

Critical Phenomena Through the Lens of the Ising Model

The Ising model is one of the most fundamental lattice models in statistical physics, known for exhibiting phase transitions. Originally conceived as a model for ferromagnetism, it has since emerged as a remarkably rich mathematical framework and a powerful theoretical tool for understanding cooperative phenomena. Over the past century, extensive research has led to a profound understanding of its critical phase. In this talk, we will provide an overview of key developments in the study of this foundational model while offering broader insights into statistical physics.

2023: Reinhard Genzel

Prof. Reinhard Genzel (*1952) je německý astrofyzik, spoluředitel Ústavu Maxe Plancka pro mimozemskou fyziku, profesor na Mnichovské univerzitě (Ludwig-Maxmilians-Universität München) a emeritní profesor na Kalifornské univerzitě v Berkeley. Za objev supermasivního kompaktního objektu ve středu Mléčné dráhy mu spolu s Andreou Ghez byla v roce 2020 udělena Nobelova cena za fyziku. Druhou polovinu ceny získal Roger Penrose za předpověď existence černých děr.

Ve čtvrtek 20. dubna 2023 pronesl v Modré posluchárně Karolina přednášku A Forty Year Journey o postupném odhalování projevů existence velmi hmotné černé díry ve středu naší galaxie v pozorování, která byla umožněna klíčovými průlomy v experimentální/pozorovací astronomii od adaptivní optiky přes citlivé detektory po optickou interferometrii.

2021: Martin Rees

Královský astronom a bývalý prezident britské Královské společnosti Martin Rees je zahraničním členem Učené společnosti, na XXI. valném shromáždění v Karolinu v roce 2016 pronesl přednášku From Mars To the Multiverse. O pět let později přednášel kvůli pandemii covid-19 pouze online z Cambridge. Tentokrát na téma budoucnosti světa a lidského vlivu na ni: The World in 2050 and Beyond.

2019: Kip S. Thorne

V květnu 2019 navštívil Prahu americký fyzik Kip S. Thorne, nositel Nobelovy ceny z roku 2017 za detekci gravitačních vln. Bolzanovu přednášku s názvem Creating Gravitational-Wave Astronomy pronesl 15. 5. 2019 v Modré posluchárně Karolina.

2017: Cédric Villani

Inaugurační přednáška se uskutečnila 13. 4. 2017 v Modré posluchárně Karolina. Přednášku na téma Of triangles, gases, prices and men pronesl prof. Cédric Villani (ředitel Institutu Henri-Poincaré v Paříži a profesor univerzity Claude Bernarda v Lyonu, nositel Fieldsovy medaile).

Cedric Villani – Hyde Park Civilizace (video, 29.4.2017)
Návštěva prof. Cédrica Villaniho v Praze (PDF, 57 kB)

Masterclass Učené společnosti

přednášky pro středoškoláky a širokou veřejnost prezentované jak naživo, tak online

Petr Slavíček: Co dal vědě exkrement?

O projektu