Aktuálně

Pozvánka na online přednášku doc. PhDr. Jana Němečka, Ph.D.: Protinacistický zahraniční odboj: obnovení československého státu v exilu"

Učená společnost ČR Vás srdečně zve na přednášku doc. PhDr. Jana Němečka, Ph.D.: Protinacistický zahraniční odboj: obnovení československého státu v exilu", která se koná v úterý 24. 11. 2020 v 16:00 hod online na YouTube: bit.ly/zahr-odboj. Dnes již na dobu druhé světové války a československý zápas za obnovu samostatnosti nahlížíme jako na něco přirozeného, ba samozřejmého, co naši předci vítězně vybojovali. Ovšem když se podíváme na prvá léta tohoto boje, vidíme, že byly okamžiky, kdy obnova Československa visela takřka na vlásku, a jen nesmírné úsilí aktérů dokázalo udržet kontinuitu československé státnosti.

Pozvánka (PDF, 323 kB)

Podpora Učené společnosti ze strany MFF UK, PřF UK a RUK

Na základě jednání, která probíhala v průběhu roku 2020, se zástupci MFF UK a PřF UK ve shodě s rektorátem UK dohodli se zástupci Učené společnosti České republiky na dlouhodobé podpoře snahy Učené společnosti oceňovat úspěšné české vědce a přispět k další popularizaci české vědy.

Úmrtí člena Učené společnosti prof. Ing. Karla Duška, DrSc., dr.h.c.

30. října 2020 zemřel ve věku 90 let zakládající člen Učené společnosti prof. Karel Dušek, významný chemik, jehož odborným zájmem byly struktura a vlastnosti makromolekul. Jedním z jeho nejdůležitějších úspěchů byla teoretická předpověď diskontinuálního fázového přechodu v gelech. Tato jeho teorie byla později též experimentálně ověřena. Mnoho let také působil v Nadačním fondu pro podporu vědy při Učené společnosti České republiky. Jeho hlavním působištěm byl Ústav makromolekurání chemie AV ČR, v. v. i. Pracoval také jako hostující profesor na univerzitách ve Francii, USA a Velké Británii. Od roku 1996 byl Karel Dušek mimořádným profesorem na katedře bioinženýrství na univerzitě v Utahu.

Odešel Rudolf Zahradník – vzpomínky členů Učené společnosti

V sobotu 31. října zemřel ve věku 92 let prof. Rudolf Zahradník, mimořádná osobnost české vědy, v letech 1993–2001 předseda Akademie věd ČR a spolu s Otto Wichterlem iniciátor vzniku Učené společnosti ČR. Přinášíme vzpomínky členů Učené společnosti, kteří se s ním setkávali v pracovním i osobním životě:

Ondráš Přibyla a Fakta o klimatu získali Cenu za komunikaci globální změny klimatu

Teoretický fyzik, lektor, mediátor a konzultant Ondráš Přibyla a jím založená skupina Fakta o klimatu převzali 27. října Cenu za komunikaci globální změny klimatu 2020 (www.cenazaklima.cz), kterou společně organizují Informační centrum OSN v Praze a Učená společnost České republiky.

Pozvánka na on-line diskusi "Klimatická změna v době koronavirové a slavnostní předání Ceny za komunkaci globální změny klimatu"

Učená společnost ČR a Informační centrum OSN v Praze Vás srdečně zvou k online sledování panelové diskuse Klimatická změna v době koronavirové a slavnostního předání Ceny za komunkaci globální změny klimatu. Akce bude živě přenášena z budovy Akademie věd ČR. Diskutovat budou oceněný laureát/ka za rok 2020; Danuše Nerudová (rektorka Medelovy Univerzity); Radim Tolasz (klimatolog, loňský laureát), Vojtěch Kotecký (ekolog, analytik). Vše je možné sledovat na YouTube: http://diskuse-klima.jdem.cz.

Pozvánka (PDF, 273 kB)

Pozvánka na on-line přednášku prof. PhDr. Petra Svobodného, Ph.D.: „Carl Ferdinand Cori a Gerty Theresa Coriová – pražští rodáci, nositelé Nobelovy ceny za fyziologii a me

Učená společnost Vás srdečně zve na přednášku prof. PhDr. Petra Svobodného, Ph.D. (Ustav dějin UK a archiv UK): "Carl Ferdinand Cori a Gerty Theresa Coriová - pražští rodáci, nositelé Nobelovy ceny za fyziologii a medicínu", která se uskuteční 20. 10. 2020 od 16:00 hod. on-line na YouTube: http://coriovi.jdem.cz. Vedle dvou Čechů, chemika Jaroslava Heyrovského a básníka Jaroslava Seiferta, obdrželi Nobelovu cenu v některém z udílených oborů ještě čtyři další rodáci z českých zemí: Bertha von Suttner za mír (1905), Peter Grünberg za fyziku (2007) a manželé C. F. a G. T. Coriovi za fyziologii a medicínu (1947). Cílem přednášky je seznámit posluchače s širšími kontexty života a díla pražských rodáků židovského původu německého jazyka, kteří světově prosluli během svého dlouholetého působení ve Spojených státech.

Pozvánka (PDF, 356 kB), anotace (PDF, 59 kB)

Stříbrná pamětní medaile předsedy Senátu Parlamentu ČR pro prof. RNDr. Pavla Drábka, DrSc.

25. 9. 2020 u příležitosti blížícího se Dne české státnosti převzal člen Učené společnosti ČR prof. Pavel Drábek z rukou předsedy Senátu Parlamentu ČR RNDr. Miloše Vystrčila v Hlavním sále Valdštejnského paláce Stříbrnou pamětní medail předsedy Senátu Parlamentu ČR. Medaile mu byla udělena za vynikající a nezištnou celoživotní pedagogickou a vědeckou činnost. Prof. Pavel Drábek (Fakulta aplikovaných věd Západočeské univerzity v Plzni) je světově uznávaný vědec v teorii nelineárních diferenciálních rovnic.

Úmrtí zakládajícího člena Učené společnosti doc. Luboše Perka

17. září 2020 zemřel ve věku 101 let zakládající člen Učené společnosti a její doyen doc. RNDr. Luboš Perek, DrSc., dr. h. c. Patřil k našim nejvýznamnějším astronomům. Do dějin se nesmazatelně zapsal jako člověk, který pomohl definovat kosmický prostor, jako první upozornil na problematiku kosmického smetí a byl zároveň učitelem nejvýznamnějším československým astronomům. Narodil se 26. července 1919 v Praze. Vystudoval Přírodovědeckou fakultu Masarykovy univerzity.

Pozvánka na on-line diskusi "Etika vědecké práce"

Učená společnost Vás srdečně zve na diskusi "Etika vědecké práce". Diskuse se uskuteční 15. září 2020 od 16:00 hod. on-line na YouTube: http://etika.jdem.cz. Diskutovat budou prof. Olga Lomová (Filozofická fakulta UK), prof. Jaroslav Petr (VÚŽV), prof. Petr Slavíček (VŠCHT) a Dr. Marek Vácha (Ústav etiky 3. LF UK).
Pozvánka (PDF, 322 kB)
Záznam diskuse na YouTube

RNDr. Vojen Ložek, DrSc., věhlasný znalec čtvrtohor, zemřel ve věku 95 let

Učená společnost České republiky se připojuje k domácí i zahraniční odborné komunitě s vyjádřením hluboké účasti nad odchodem RNDr. Vojena Ložka, DrSc., kvartérního geologa a (malako)zoologa světového věhlasu. V červenci 2020 oslavil 95. narozeniny v plném pracovním nasazení a s velkým elánem, odešel doslova od rozdělané práce. Jeho pedagogická činnost (jedna z jeho přednášek byla nejdéle běžící na UK) a diskuse s kolegy a studenty pro něho byly zdrojem životodárné energie.

Prof. David Storch převzal Stříbrnou medaili UK

Člen Učené společnosti ČR prof. David Storch, Ph.D. (Přírodovědecká fakulta UK) převzal dne 25. června 2020 z rukou rektora UK prof. MUDr. Tomáše Zimy, DrSc., Stříbrnou medaili UK za významné dílo v oboru ekologie a dlouholetou vědeckou a pedagogickou činnost na UK. Prof. Storch je přední představitel české ekologie s mezinárodním přesahem. Je zakladatelem Fakulty ekologie na PřF. Do ČR přinesl nový obor makroekologie a založil vlastní vědeckou školu, která již vychovala více než 20 studentů. Zabývá se především tématy jako globální změny, ochrana přírody a biodiverzita.

Prof. Jan Krajíček převzal Stříbrnou medaili UK

Člen Učené společnosti ČR prof. RNDr. Jan Krajíček, DrSc. (Matematicko-fyzikální fakulta UK) převzal dne 25. června 2020 z rukou rektora UK prof. MUDr. Tomáše Zimy, DrSc., Stříbrnou medaili UK za významné dílo v oboru algebry a dlouholetou vědeckou a pedagogickou činnost na UK. Prof. Krajíček je světově uznávanou osobností v matematické logice a výpočetní složitosti.

Prof. Ivan Raška převzal Zlatou medaili UK

Člen Učené společnosti ČR prof. RNDr. Ivan Raška, DrSc. (I. lékařská fakulta UK) převzal dne 25. června 2020 z rukou rektora UK prof. MUDr. Tomáše Zimy, DrSc., Zlatou medaili UK za významné celoživotní dílo v oboru biologie a dlouholetou vědeckou a pedagogickou činnost na UK. Prof. Raška se ve svém profesním a vědeckém životě zabývá problematikou strukturně-funkční organizace buněčného jádra, nejsložitější buněčné organely, která obsahuje chromozomální DNA, a tudíž celý genom.

Dopis Jana Konvalinky rektoru Brockovy univerzity (kauza Tomáše Hudlického)

„Názory mohou a mají být zpochybňovány, rozporovány nebo vyvraceny, ale nikdy by neměly být umlčovány. Abychom byli schopni přemýšlet, musíme mít právo ptát se, zkoumat, a dokonce se mýlit nebo se někoho dotknout,“ píše doc. Jan Konvalinka, biochemik z Ústavu organické chemie a biochemie, prorektor Univerzity Karlovy, rektoru Brockovy univerzity v dopise týkajícím se staženého článku prof. Tomáše Hudlického a reakcí, které tento článek vyvolal. Text dopisu v těle zprávy.

Julius Lukeš je mezi 75 vědci, kteří vyzvali k vytvoření Evropské nadace pro prevenci environmentálních a zdravotních krizí

Zatím 75 evropských vědců (včetně Françoise Barré-Sinoussiové, nositelky Nobelovy ceny za objev HIV) se podepsalo pod výzvu evropským mecenášům k vytvoření nadace pro prevenci environmentálních a zdravotních krizí. Cílem je shromáždit 20 miliard € s tím, že roční výnosy by sloužily k podpoře výzkumu souvisejícího s lidským zdravím a s životním prostředím, část základního jmění by byla k dispozici pro rychlou reakci v krizových dobách. Pod výzvou je podepsán i člen Učené společnosti České republiky, ředitel Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR prof. Julius Lukeš. Text výzvy je v těle zprávy.

Covid-19 – setkání komise Učené společnosti s ministrem zdravotnictví

Zástupci komise Učené společnosti ČR k vědecko-technologickým otázkám onemocnění covid-19 se ve čtvrtek 11. 6. 2020 sešli s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a s prof. Věrou Adámkovou, koordinátorkou vývoje „české vakcíny“. Hlavní závěry jednání najdete v těle zprávy.

Pozvánka na on-line diskusi s armádním generálem Petrem Pavlem "Bezpečnost a sounáležitost v post-krizové době"

Učená společnost ČR Vás srdečně zve na diskusi s armádním generálem Petrem Pavlem "Bezpečnost a sounáležitost v post-krizové době". Diskuse se uskuteční v úterý 16. 6. 2020 od 16:00 hod. v budově AV ČR. Pouze on-line (a pro předem registrované - zbývá několik posledních míst). Vysílání je veřejné, diskuse bude dostupná i zpětně ze záznamu.

Pozvánka (PDF, 370 kB), záznam na YouTube

Učená společnost ČR zakládá komisi k onemocnění covid-19

Signatáři otevřeného dopisu ministru zdravotnictví, v němž kritizovali plán na vývoj „české vakcíny“ proti koronaviru SARS-CoV-2, se ve čtvrtek 14. května 2020 sešli ys ministrem Adamem Vojtěchem. Na tomto setkání se zrodil nápad založit komisi k vědecko-technologickým otázkám onemocnění covid-19 a jeho původci viru SARS-CoV-2. Komise, kterou Učená společnost ČR zastřešuje, bude ministrovi k dispozici jako expertní skupina.

Komise Učené společnosti (PDF, 158 kB)

XXVI. valné shromáždění Učené společnosti ČR

V úterý 19. 5. 2020 proběhlo v upraveném režimu (bez přístupu veřejnosti), s následným on-line přenosem přednášek, XXVI. valné shromáždění Učené společnosti ČR, na kterém byly vyhlášeny ceny v kategorii "mladší vědecký pracovník" a "středoškolský student", ceny pro pedagogy a dále nositelé medaile  za zásluhy o rozvoj vědy NUMISMA HONORIS SOCIETATIS SCIENTIARUM BOHEMICAE. Z důvodu koronavirové pandemie musela být bohužel zrušena slavnostní část shromáždění, na kterém měly být ceny a medaile předány nositelům. Náhradní termín hledáme.

Nositelé cen a medailí 2020 (PDF, 89 kB)

Připomeňte si diskuse Učené společnosti o open access, o predátorských vydavatelstvích a o dalších aspektech vědeckého publikování:

11.ledna 2023, moderoval Jan Trlifaj:

Open access – pozitiva a rizika

  • prof. Michal Hocek (Učená společnost ČR a ÚOCHB AV ČR)
  • Ing. Jiří Marek (ÚVT Masarykovy univerzity)
  • doc. Daniel Münich (CERGE-EI)
  • doc. David Kosař (Právnická fakulta Masarykovy univerzity)
  • Ing. Martin Svoboda (NTK a CzechELib)
  • dr. Václav Štětka (Loughborough University, UK)
  • prof. Jan Trka (2. LF Univerzity Karlovy)

17. ledna 2023, moderoval Martin Loebl:

Heroic Librarians Fighting Publishing Sharks

  • Vinciane Gaillard (Zástupce ředitele European University Association)
  • Jiří Jirát (člen vyjednávacího týmu CzechELib)
  • Gerard Meijer (ředitel Ústavu Fritze Habera MPG a místopředseda německého vyjednávacího týmu DEAL)
  • Martin Svoboda (ředitel NTK, vedoucí vyjednávacího týmu pro elektronické zdroje)