Aktuálně

Pozvánka na on-line diskusi "Etika vědecké práce"

Učená společnost Vás srdečně zve na diskusi "Etika vědecké práce". Diskuse se uskuteční 15. září 2020 od 16:00 hod. on-line na YouTube: http://etika.jdem.cz. Diskutovat budou prof. Olga Lomová (Filozofická fakulta UK), prof. Jaroslav Petr (VÚŽV), prof. Petr Slavíček (VŠCHT) a Dr. Marek Vácha (Ústav etiky 3. LF UK).
Pozvánka (PDF, 322 kB)
Záznam diskuse na YouTube

RNDr. Vojen Ložek, DrSc., věhlasný znalec čtvrtohor, zemřel ve věku 95 let

Učená společnost České republiky se připojuje k domácí i zahraniční odborné komunitě s vyjádřením hluboké účasti nad odchodem RNDr. Vojena Ložka, DrSc., kvartérního geologa a (malako)zoologa světového věhlasu. V červenci 2020 oslavil 95. narozeniny v plném pracovním nasazení a s velkým elánem, odešel doslova od rozdělané práce. Jeho pedagogická činnost (jedna z jeho přednášek byla nejdéle běžící na UK) a diskuse s kolegy a studenty pro něho byly zdrojem životodárné energie.

Prof. David Storch převzal Stříbrnou medaili UK

Člen Učené společnosti ČR prof. David Storch, Ph.D. (Přírodovědecká fakulta UK) převzal dne 25. června 2020 z rukou rektora UK prof. MUDr. Tomáše Zimy, DrSc., Stříbrnou medaili UK za významné dílo v oboru ekologie a dlouholetou vědeckou a pedagogickou činnost na UK. Prof. Storch je přední představitel české ekologie s mezinárodním přesahem. Je zakladatelem Fakulty ekologie na PřF. Do ČR přinesl nový obor makroekologie a založil vlastní vědeckou školu, která již vychovala více než 20 studentů. Zabývá se především tématy jako globální změny, ochrana přírody a biodiverzita.

Prof. Jan Krajíček převzal Stříbrnou medaili UK

Člen Učené společnosti ČR prof. RNDr. Jan Krajíček, DrSc. (Matematicko-fyzikální fakulta UK) převzal dne 25. června 2020 z rukou rektora UK prof. MUDr. Tomáše Zimy, DrSc., Stříbrnou medaili UK za významné dílo v oboru algebry a dlouholetou vědeckou a pedagogickou činnost na UK. Prof. Krajíček je světově uznávanou osobností v matematické logice a výpočetní složitosti.

Prof. Ivan Raška převzal Zlatou medaili UK

Člen Učené společnosti ČR prof. RNDr. Ivan Raška, DrSc. (I. lékařská fakulta UK) převzal dne 25. června 2020 z rukou rektora UK prof. MUDr. Tomáše Zimy, DrSc., Zlatou medaili UK za významné celoživotní dílo v oboru biologie a dlouholetou vědeckou a pedagogickou činnost na UK. Prof. Raška se ve svém profesním a vědeckém životě zabývá problematikou strukturně-funkční organizace buněčného jádra, nejsložitější buněčné organely, která obsahuje chromozomální DNA, a tudíž celý genom.

Dopis Jana Konvalinky rektoru Brockovy univerzity (kauza Tomáše Hudlického)

„Názory mohou a mají být zpochybňovány, rozporovány nebo vyvraceny, ale nikdy by neměly být umlčovány. Abychom byli schopni přemýšlet, musíme mít právo ptát se, zkoumat, a dokonce se mýlit nebo se někoho dotknout,“ píše doc. Jan Konvalinka, biochemik z Ústavu organické chemie a biochemie, prorektor Univerzity Karlovy, rektoru Brockovy univerzity v dopise týkajícím se staženého článku prof. Tomáše Hudlického a reakcí, které tento článek vyvolal. Text dopisu v těle zprávy.

Julius Lukeš je mezi 75 vědci, kteří vyzvali k vytvoření Evropské nadace pro prevenci environmentálních a zdravotních krizí

Zatím 75 evropských vědců (včetně Françoise Barré-Sinoussiové, nositelky Nobelovy ceny za objev HIV) se podepsalo pod výzvu evropským mecenášům k vytvoření nadace pro prevenci environmentálních a zdravotních krizí. Cílem je shromáždit 20 miliard € s tím, že roční výnosy by sloužily k podpoře výzkumu souvisejícího s lidským zdravím a s životním prostředím, část základního jmění by byla k dispozici pro rychlou reakci v krizových dobách. Pod výzvou je podepsán i člen Učené společnosti České republiky, ředitel Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR prof. Julius Lukeš. Text výzvy je v těle zprávy.

Covid-19 – setkání komise Učené společnosti s ministrem zdravotnictví

Zástupci komise Učené společnosti ČR k vědecko-technologickým otázkám onemocnění covid-19 se ve čtvrtek 11. 6. 2020 sešli s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a s prof. Věrou Adámkovou, koordinátorkou vývoje „české vakcíny“. Hlavní závěry jednání najdete v těle zprávy.

Pozvánka na on-line diskusi s armádním generálem Petrem Pavlem "Bezpečnost a sounáležitost v post-krizové době"

Učená společnost ČR Vás srdečně zve na diskusi s armádním generálem Petrem Pavlem "Bezpečnost a sounáležitost v post-krizové době". Diskuse se uskuteční v úterý 16. 6. 2020 od 16:00 hod. v budově AV ČR. Pouze on-line (a pro předem registrované - zbývá několik posledních míst). Vysílání je veřejné, diskuse bude dostupná i zpětně ze záznamu.

Pozvánka (PDF, 370 kB), záznam na YouTube

Učená společnost ČR zakládá komisi k onemocnění covid-19

Signatáři otevřeného dopisu ministru zdravotnictví, v němž kritizovali plán na vývoj „české vakcíny“ proti koronaviru SARS-CoV-2, se ve čtvrtek 14. května 2020 sešli ys ministrem Adamem Vojtěchem. Na tomto setkání se zrodil nápad založit komisi k vědecko-technologickým otázkám onemocnění covid-19 a jeho původci viru SARS-CoV-2. Komise, kterou Učená společnost ČR zastřešuje, bude ministrovi k dispozici jako expertní skupina.

Komise Učené společnosti (PDF, 158 kB)

XXVI. valné shromáždění Učené společnosti ČR

V úterý 19. 5. 2020 proběhlo v upraveném režimu (bez přístupu veřejnosti), s následným on-line přenosem přednášek, XXVI. valné shromáždění Učené společnosti ČR, na kterém byly vyhlášeny ceny v kategorii "mladší vědecký pracovník" a "středoškolský student", ceny pro pedagogy a dále nositelé medaile  za zásluhy o rozvoj vědy NUMISMA HONORIS SOCIETATIS SCIENTIARUM BOHEMICAE. Z důvodu koronavirové pandemie musela být bohužel zrušena slavnostní část shromáždění, na kterém měly být ceny a medaile předány nositelům. Náhradní termín hledáme.

Nositelé cen a medailí 2020 (PDF, 89 kB)

Pozvání na přednášky v rámci XXVI. valného shromáždění Učené společnosti ČR

XXVI. valné shromáždění Učené společnosti ČR úterý 19. května 2020

Srdečně zveme ke sledování odpoledního bloku přednášek, které budou od 14 hodin živě dostupné na YouTube na adrese http://valne-prednasky.jdem.cz

Úmrtí člena Učené společnosti Ladislava Hejdánka

28. dubna 2020 zemřel ve věku 92 let emeritní člen Učené společnosti, filozof, publicista a někdejší disident a mluvčí Charty 77 Ladislav Hejdánek. Byl zakládajícím členem Učené společnosti. Studoval matematiku a filozofii na Přírodovědecké fakultě UK. pak přešel na Filozofickou fakultu a pokračoval zde ve studiu filozofie. Po ukončení studií v roce 1952 pracoval v Ústavu epidemiologie a mikrobiologie, Na počátku 60. let byl spolu s Jiřím Němcem organizátorem ekumenických seminářů v bohoslovecké koleji v Jirchářích a členem redakční rady časopisu Tvář. V roce 1968 se stal členem Společnosti pro lidská práva, v letech 1971–72 strávil půl roku ve vazbě a byl odsouzen za přípravu rozsáhlé letákové akce, která měla občany před volbami informovat o tom, že v Československu existuje sice volební právo, ale ne volební povinnost, tj. že mají právo voleb se neúčastnit. V době normalizace pracoval jako noční vrátný, topič a skladník. Pořádal bytové semináře, na které přijížděli i zahraniční filozofové. Stal se signatářem Charty 77 a jedním z jejích prvních mluvčích. Po roce 1989 přednášel mj. na ETF UK, vedl zde katedru filozofie.

Pozvánka na online přednášku "Genetické editování – nová protivirová strategie"

Srdečně Vás zveme na přednášku RNDr. Jiřího Hejnara, CSc. (Ústav molekulární genetiky AVČR) na téma "Genetické editování – nová protivirová strategie". Přednáška se uskuteční on-line formou (bez možnosti osobní účasti) 28. 4. 2020 od 16:00 hod v budově AV ČR, Národní 3, Praha 1.
Přednášku lze sledovat na YouTube na této adrese: http://hejnar.jdem.cz
Vysílání je veřejné, přednáška bude dostupná i zpětně ze záznamu.
Pozvánka (PDF, 376 kB), záznam na YouTube

Pozvánka na online přednášku v úterý 21. 4. 2020

Učená společnost Vás srdečně zve na online přednášku v úterý 21. 4. 2020 od 16:00 hod: prof. Václav Royt: "Václav IV. jako donátor a výtvarné umění jeho doby v evropském kontextu"
Pozvánka (PDF, 399 kB), online přenos a záznam přednášky: janroyt.jdem.cz

Michal Broža: COVID-19: Běžíme zároveň stovku i maraton

O rizicích a výzvách globalizovaného světa, který aktuálně ohrožuje koronavirus a dlouhodobě řada dalších problémů včetně změn klimatu a ztráty biodiverzity, píše vedoucí pražské informační kanceláře OSN.
Příspěvek (PDF, 148 kB)

Prohlášení vědecké rady ERC k rezignaci prezidenta ERC Maura Ferrariho

Vědecká rada Evropské výzkumné rady (ERC) vyslovila jednomyslně nedůvěru prezidentovi ERC Mauru Ferrarimu kvůli neplnění jeho povinností a konfliktu zájmů. Mauro Ferrari následně rezignoval, ale zároveň v médiích šíří nepravdivé informace o okolnostech své rezignace. Vědecká rada ERC proto vydala prohlášení, které vysvětluje kontext a uvádí věci na pravou míru.

Člen vědecké rady ERC prof. Tomáš Jungwirth pořídil překlad prohlášení do češtiny, které najdete v příloze této zprávy.

Prohlášení vědecké rady ERC - český překlad (PDF, 52 kB)

Promořit, nebo nepromořit? Ptejte se imunoložky Blanky Říhové.

Podle posledních údajů v České republice stále přibývají noví uzdravení a počet nových případů nestoupá tak strmě jako v jiných zemích. Znamená to opravdu, že by vláda měla mírnit zavedená opatření proti šíření koronaviru? A daří se chránit obyvatelstvo? Lze posilovat imunitu tak, aby si s virem poradila lépe?
Na to se budeme ptát Blanky Říhové dnes 8.4. od 16:15 na webu Seznam Zpráv.

Zahraniční člen Učené společnosti ČR profesor Josef Svoboda poctěn nejvyšším kanadským vyznamenáním „Order of Canada“

Kanadská vláda letos uděluje nejvyšší kanadské vyznamenání „Order of Canada“ (Řád Kanady) Josefu Svobodovi, emeritnímu profesoru univerzity v Torontu. Oceňuje tak jeho celoživotní zásluhy a výsledky získané při ekologickém výzkumu kanadské Arktidy a jeho dlouholeté výzkumné a pedagogické působení jako profesora ekologie se specializací na polární ekologii na Erindale College univerzity v Torontu.

Více ke stažení zde (PDF, 83 kB)

Pavel Plevka: Život není jako dřív. A dlouho nebude

Pandemie onemocnění COVID-19, způsobeného koronavirem SARS-CoV-2, ochromila život v naší zemi i ve světě. Toto onemocnění má potenciál usmrtit desítky milionů lidí. Jediný v současnosti dostupný nástroj, jak obyvatelstvo před COVID-19 chránit, je zpomalit postup epidemie pomocí omezení mezilidských kontaktů.
Celý příspěvek (PDF, 94 kB)

Masterclass Učené společnosti

přednášky pro středoškoláky a širokou veřejnost prezentované jak naživo, tak online

Petr Slavíček: Co dal vědě exkrement?

O projektu