Zpět na seznam článků

02.01.2023

Ve věku 59 let zemřel prof. Petr Nachtigall

Na začátku nového roku nás zastihla smutná zpráva. Dne 28. prosince 2022 zemřel ve věku 59 let člen Učené společnosti prof. RNDr. Petr Nachtigall, Ph.D.

Snímek Hynek Glos, Univerzita Karlova

Petr Nachtigall, fyzikální a teoretický chemik, mezinárodně uznávaný odborník v oblasti teoretického studia materiálů, vystudoval fyzikální chemii na Univerzitě Karlově. Titul Ph.D. získal na Pittsburské univerzitě. Po návratu do Prahy působil na Ústavu fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR a později na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

V roce 2009 nastoupil na Přírodovědeckou fakultu UK, kde na katedře fyzikální a makromolekulární chemie vedl skupinu (nano)materiálového modelování, spoluzaložil Centrum pro cílenou syntézu a aplikace perspektivních materiálů – CUCAM a nejnověji se podílel na přípravě nového studijního programu Science.

Ve svém výzkumu se zaměřoval na teoretické zkoumání povrchových vlastností pevných látek (např. zeolitů), především v souvislosti s adsorpcí plynů a s katalytickými procesy využívajícími mikroporézní a nanostrukturované materiály.

Poslední rozloučení se koná 6. ledna 2023 ve 14 hodin v altánku Rajské zahrady na Praze 3.

Smuteční oznámení (pdf)

  • Štěpánka Vaňáčová: Za hranice genomu: luštění kódu RNA
  • Pavlína Maloy Řezáčová: Strukturní biologie a strukturou inspirovaný návrh léků
  • Robert Vácha: Od aminokyselin až k virům

Nestihli jste únorové přednášky?

Podívejte se na ně ze záznamu na YouTube.