Úmrtí člena Učené společnosti prof. Pavla Brunovského
14. 12. 2018 zemřel po dlouhé nemoci ve věku 84 let zahraniční člen Učené společnosti, matematik prof. Pavel Brunovský.
Nekrolog (PDF, 253 kB)
14. 12. 2018 zemřel po dlouhé nemoci ve věku 84 let zahraniční člen Učené společnosti, matematik prof. Pavel Brunovský.
Nekrolog (PDF, 253 kB)
12. 12. 2018 získal člen Učené společnosti prof. Jiří Forejt prestižní ocenění Akademie věd za dlouholeté zásluhy o rozvoj svého oboru. Dlouhodobě se věnuje studiu genetické a molekulární podstaty neplodnosti mezidruhových kříženců myši domácí.
3. 12. 2018 byly předány Ceny Neuron třem členům Učené společnosti – řádným členům prof. Tomáši Jungwirthovi (Fyzikální ústav AV ČR, v. v.i.) a prof. Petru Pyškovi (Botanický ústav AV ČR, v. v. i.) za významný vědecký objev, dále zahraničnímu členu prof. Janu Kleinovi za přínos světové vědě.
Člen Učené společnosti ČR Prof. RNDr. Julius Lukeš, CSc., působící na Přírodovědecké fakultě JU a Parazitologickém ústavu BC AV ČR, v. v. i., obdržel ocenění Americké asociace pro rozvoj vědy (AAAS). Asociace jej zvolila jedním ze svých elitních členů (tzv. Fellows) v rámci biologické sekce, a to za dlouhodobý přínos evolučním studiím v protistologii a molekulární parazitologii se zaměřením na bičivky a výtrusovce. Julius Lukeš se vypracoval ve světově uznávaného odborníka v oblasti evoluce prvoků parazitických i volně žijících a mechanismů jejich adaptace k parazitismu. Jeho vědecké zájmy přesahují dalece do oblasti obecných otázek biodiverzity, významu mikroorganismů v biosféře naší planety i v biologické integritě člověka.
Dne 27. 11. 2018 zemřel ve věku 88 let člen Učené společnosti ČR prof. MUDr. Jaroslav Blahoš, DrSc., významný internista, endokrinolog a osteolog. Byl dlouholetým předsedou České lékařské společnosti J. E. Purkyně, držitel několika prestižních vyznamenání, zastával mnoho důležitých funkcí v lékařském životě ve světovém měřítku, byl autorem řady monografií a vědeckých prací, zejména z oblasti endokrinologie a speciálně z problematiky kalciofosfátového metabolizmu a kostního zdraví.
Člen Učené společnosti ČR, rostlinný genetik prof. Ing. Jaroslav Doležel, DrSc. převzal 25. listopadu 2018 na slavnostním galavečeru v Praze Národní cenu vlády Česká hlava. Prof. Doležel působí v Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR a jeho celoživotním zájmem je studium struktury a evoluce genomu rostlin. Založil nový obor genomiky, tzv. chromozomovou genomiku, která kombinuje izolaci chromozomů pomocí průtokové cytometrie s postupy molekulární biologie a genomiky. Využití jeho unikátní metody usnadnilo přečtení složitých genomů významných plodin.
2. 6. 2018 zemřel ve věku 95 let zahraniční člen Učené společnosti prof. Emil Wolf. Věnoval se zejména fyzikální optice - difrakci, soudržnosti optických polí, spektroskopii částečně koherentního záření a teorii přímého rozptylu a inverzního rozptylu. K jeho nejvýraznějším objevům patří tzv. Wolfův efekt. Stal se zakladatelem moderní teorie optické koherence, když dokázal, že pozorovatelnost interferenčních proužků souvisí nejen se spektrálními, ale také se statistickými vlastnostmi světla.
12. 10. 2018 zemřel ve věku 98 let zakládající člen Učené společnosti prof. Ctirad John. Zabýval se především imunologií a mikrobiologií. Proslul nejen svou výzkumnou prací, kde dosáhl řady původních objevů, ale i skvělými odbornými a také společensky a filozoficky laděnými přednáškami. Jeho původní objevy se týkají například virulence brucely a adjuvantní stimulace protilátkové odpovědi na antigeny.
30. 10. 2018 zemřel ve věku 88 let zakládající člen Učené společnosti ČR prof. Emil Paleček, zakladatel oboru elektrochemie nukleových kyselin, dlouholetý pracovník Biofyzikálního ústavu AV ČR, v. v. i. Elektrochemie nukleových kyselin se stala základem nového vědního oboru a potencionálně velké využití má zejména v biomedicíně, diagnostika rakoviny by díky ní mohla být rychlejší a přesnější než stávající optické metody. Paleček se v poslední době zabýval analýzou glykoproteinů, spolupracoval také s Masarykovým onkologickým ústavem v Brně.
Přednáška (v angličtině) o metodách aktivního vyučování přírodovědných a technických oborů na vysokých školách se koná v úterý 20. 11. 2018 od 16:00 hod. v místnostech 205, 206 budovy AV ČR, Národní 3, Praha 1.
Učená společnost ČR Vás srdečně zve na veřejnou přednášku Ing. Lenky Gotthardové: Historie chovu starokladrubských koní. Přednáška se koná v úterý 11. prosince 2018 od 17:00 hod. v místnostech 205, 506 budovy AV ČR, Národní 3, Praha 1.
16. 10. 2018 převzal člen Učené společnosti prof. František Vyskočil Cenu předsedkyně AV ČR za propagaci nebo popularizaci výzkumu, experimentálního vývoje a inovací. Prof. Vyskočil se zabývá především fyziologií a farmakologií synaptického přenosu v centrálním, a periferním nervstvu, ale i biochemií a biofyzikou membrán a membránové sodnodraselné pumpy. Svůj zájem rozšířil i na systémovou funkci mozku a studoval rozdíly mezi samčí a samičí mozkovou kůrou, kde vzniká šířící se korová deprese, předzvěst migrenózních bolestí hlavy.
Přednáška se koná 16. října 2018 od 16:00 hod. v místnostech 205, 206 budovy Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1.
Pozvánka (352 kB)
Člen Učené společnosti prof. Marian Karlický převzal 16. 7. 2018 z rukou předsedkyně Akademie věd ČR prof. Evy Zažímalové Čestnou oborovou medaili Ernsta Macha za zásluhy ve fyzikálních vědách. Marian Karlický působí v Astronomickém ústavu AV ČR, v. v. i., a přednáší na Ústavu teoretické fyziky Matematicko-fyzikální fakulty UK sluneční fyziku a plazmovou astrofyziku. Jeho hlavním oborem je studium plazmových procesů ve slunečních erupcích.
Učená společnost podporuje úsilí Maďarské Akademie věd o udržení nezávislosti vědeckého bádání, vyjádřené v jednomyslně přijatém Prohlášení předsednictva MTA na jeho mimořádném zasedání dne 15. června 2018.
Prohlášení ke stažení (PDF, 527 kB)
Tuto medaili uděluje Akademie věd ČR jako ocenění vynikajících výsledků vědecké práce v oboru fyziky. Předsedkyně AV ČR Eva Zažímalová využila návštěvy Astronomického ústavu AV ČR, v. v. i., k předání čestné oborové medaile Ernsta Macha vědci Jiřímu Bičákovi, kterou obdržel za mimořádnou šíři vědeckých a pedagogických aktivit na poli teoretické fyziky a astrofyziky.
Učená společnost Vás srdečně zve na přednášku Dr. Iva Starého „A přece se točí – doleva či doprava? O původu a významu pravo/levotočivosti v okolním světě.“ Přednáška se koná 9. října 2018 na Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, v. v. i., Flemingovo nám. 2, Praha 6.
Anotace (PDF, 31 kB), Pozvánka (318 kB)
Učená společnost Vás srdečně zve na přednášku prof. MUDr. Eva Havrdové, CSc. (Neurologická klinika 1. LF UK a Centrum roztroušené sklerozy) „Roztroušená skleróza“ – mýty a skutečnosti“. Přednáška se koná 18. září 2018 od 16:00 hod. v místnostech 205, 206 budovy AV ČR, Národní 3, Praha 1.
Anotace (PDF, 32 kB), Pozvánka (PDF, 423 kB), Videozáznam z přednášky
V pondělí 14. května 2018 proběhla ve Velké aule Karolina slavnostní část XXIV. valného shromáždění Učené společnosti, na které byly předány Medaile za zásluhy o rozvoj vědy NUMISMA HONORIS SOCIETATIS SCIENTIARUM BOHEMICAE Učené společnosti ČR a ceny Učené společnosti ČR v kategoriích „mladší vědecký pracovník“ a „středoškolský student.“ Dále byly uděleny společné ceny Učené společnosti ČR a Nadačního fondu Neuron pro pedagogy.
Nositelé cen a medailí 2018 (PDF, 91 kB)
Učená společnost ČR a Švýcarské velvyslanectví v ČR uspořádaly 17. dubna 2018 panelovou diskusi na výše uvedené téma.
přednášky pro středoškoláky a širokou veřejnost prezentované jak naživo, tak online
Petr Slavíček: Co dal vědě exkrement?