Aktuálně

Mezinárodní společnost pro obecnou relativitu a gravitaci zvolila prof. Jiřího Bičáka jako „Fellow“

Mezinárodní společnost pro obecnou relativitu a gravitaci (International Society on General Relativity and Gravitation, ISGRG) byla založena v roce 1971 s cílem podporovat rozvoj výzkumu v obecné relativitě, gravitaci a jejich aplikacích v astrofyzice a kosmologii.  V současnosti je v ní přes 1500 registrovaných individuálních členů a několik národních společností. V roce 2010 vedení ISGRG rozhodlo o zavedení statutu „Fellow“. Každý třetí rok (v době konání hlavní celosvětově organizované konference) je speciálním výborem voleno 10 členů jako Fellows.

Pozvánka na veřejnou přednášku Učené společnosti

Učená společnost Vás srdečně zve na přednášku - Prof. RNDr. Martin Loebl, CSc. (Matematicko-fyzikální fakulta UK): „Hledání cest jako problém v diskrétní matematice“

Přednáška se koná 23. dubna 2019 od 16:00 hod. v místnostech 205, 206 budovy Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1.

Anotace (PDF, 53 kB)

Prohlášení na podporu studentské klimatické stávky

Prohlášení níže podepsaných členů Učené společnosti a dalších vědců na podporu studentské klimatické stávky 15.3.2019

Prohlášení ke stažení (PDF, 37 kB)

Pozvánka na plenární přednášku Učené společnosti s přizváním veřejnosti

Učená společnost ČR Vás srdečně zve na přednášku – PharmDr. Jitka Palich Fučíková (2. LF a FN Motol): „Imunoterapie: přítomnost a budoucnost“. Přednáška se koná 19. února 2019 od 16:00 hod. v místnostech 205, 206 budovy Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1.
Anotace (PDF, 53 kB), Pozvánka (407 kB)

Pozvánka na plenární přednášku Učené společnosti s přizváním veřejnosti

Učená společnost ČR Vás srdečně zve na plenární přednášku Učené společnosti s přizváním veřejnosti – prof. PhDr. Petr Vorel, CSc. (Univerzita Pardubice): „Český vládní bankrot 1615“. Přednáška se koná 19. března 2019 od 16:00 hod. v místnostech 205, 206 budovy Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1.
Anotace (PDF, 56 kB), Pozvánka (PDF, 399 kB)

Pozvánka na mimořádnou přednášku Učené společnosti

Učená společnost Vás srdečně zve na přednášku – doc. RNDr. Jan Pokorný, CSc. (ENKI, o.p.s. Třeboň): „Opomíjená úloha vegetace v distribuci sluneční energie a utváření klimatu“. Přednáška se koná 9. dubna 2019 od 16:00 hod. v místnostech 205, 206 budovy Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1.
Anotace (PDF, 65 kB), Pozvánka (397 kB)

Udělení ceny prof. Evě Zažímalové

Členka Učené společnosti prof. Eva Zažímalová převzala v pondělí 21. ledna 2019 cenu v anketě Hospodářských novin o nejvýznamnější ženy Česka v kategorii veřejná sféra. Získala třetí místo. Soutěž o nejúspěšnější ženy Česka se letos konala již po čtrnácté, organizuje ji mediální dům Economia, který vydavá i deník Hospodářské noviny. Snaží se upozornit na výrazné ženy, které se nebojí riskovat, nést odpovědnost a prosadily se ve svém oboru.

Vyhlášení soutěže o ceny Učené společnosti pro středoškolské studenty

Učená společnost ČR vyhlašuje soutěž o ceny Učené společnosti ČR za mimořádné vědecké aktivity středoškolských studentů České republiky. Nominace kandidátů prosím zasílejte do 28. února 2019.

Vyhlášení soutěže (PDF, 779 kB)

Pozvánka na plenární přednášku Učené společnosti

Pozvánka na plenární přednášku Učené společnosti s přizváním veřejnosti – doc. Ing. Daniel Munich: „Hodnocení vědy v Česku: nekonečná odysea“. Přednáška se koná v úterý 15. ledna 2018 od 16:00 hod. v místnostech 205, 206 budovy Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1.

Anotace (PDF, 45 kB), Pozvánka (567 kB)

Úmrtí člena Učené společnosti prof. Pavla Brunovského

14. 12. 2018 zemřel po dlouhé nemoci ve věku 84 let zahraniční člen Učené společnosti, matematik prof. Pavel Brunovský.
Nekrolog (PDF, 253 kB)

Ocenění Akademie věd za dlouholeté zásluhy o rozvoj svého oboru členovi Učené společnosti

12. 12. 2018 získal člen Učené společnosti prof. Jiří Forejt prestižní ocenění Akademie věd za dlouholeté zásluhy o rozvoj svého oboru. Dlouhodobě se věnuje studiu genetické a molekulární podstaty neplodnosti mezidruhových kříženců myši domácí.

Předání Ceny Neuron členům Učené společnosti

3. 12. 2018 byly předány Ceny Neuron třem členům Učené společnosti – řádným členům prof. Tomáši Jungwirthovi (Fyzikální ústav AV ČR, v. v.i.) a prof. Petru Pyškovi (Botanický ústav AV ČR, v. v. i.) za významný vědecký objev, dále zahraničnímu členu prof. Janu Kleinovi za přínos světové vědě.

Ocenění Americké asociace pro rozvoj vědy členovi Učené společnosti

Člen Učené společnosti ČR Prof. RNDr. Julius Lukeš, CSc., působící na Přírodovědecké fakultě JU a Parazitologickém ústavu BC AV ČR, v. v. i., obdržel ocenění Americké asociace pro rozvoj vědy (AAAS). Asociace jej zvolila jedním ze svých elitních členů (tzv. Fellows) v rámci biologické sekce, a to za dlouhodobý přínos evolučním studiím v protistologii a molekulární parazitologii se zaměřením na bičivky a výtrusovce. Julius Lukeš se vypracoval ve světově uznávaného odborníka v oblasti evoluce prvoků parazitických i volně žijících a mechanismů jejich adaptace k parazitismu. Jeho vědecké zájmy přesahují dalece do oblasti obecných otázek biodiverzity, významu mikroorganismů v biosféře naší planety i v biologické integritě člověka. 

Úmrtí člena Učené společnosti prof. Jaroslava Blahoše

Dne 27. 11. 2018 zemřel ve věku 88 let člen Učené společnosti ČR prof. MUDr. Jaroslav Blahoš, DrSc., významný internista, endokrinolog a osteolog. Byl dlouholetým předsedou České lékařské společnosti J. E. Purkyně, držitel několika prestižních vyznamenání, zastával mnoho důležitých funkcí v lékařském životě ve světovém měřítku, byl autorem řady monografií a vědeckých prací, zejména z oblasti endokrinologie a speciálně z problematiky kalciofosfátového metabolizmu a kostního zdraví.

Udělení Národní ceny vlády Česká hlava členovi Učené společnosti

Člen Učené společnosti ČR, rostlinný genetik prof. Ing. Jaroslav Doležel, DrSc. převzal 25. listopadu 2018 na slavnostním galavečeru v Praze Národní cenu vlády Česká hlava. Prof. Doležel působí v Ústavu experimentální botaniky Akademie věd ČR a jeho celoživotním zájmem je studium struktury a evoluce genomu rostlin. Založil nový obor genomiky, tzv. chromozomovou genomiku, která kombinuje izolaci chromozomů pomocí průtokové cytometrie s postupy molekulární biologie a genomiky. Využití jeho unikátní metody usnadnilo přečtení složitých genomů významných plodin.

Úmrtí člena Učené společnosti prof. Emila Wolfa

2. 6. 2018 zemřel ve věku 95 let zahraniční člen Učené společnosti prof. Emil Wolf. Věnoval se zejména fyzikální optice - difrakci, soudržnosti optických polí, spektroskopii částečně koherentního záření a teorii přímého rozptylu a inverzního rozptylu. K jeho nejvýraznějším objevům patří tzv. Wolfův efekt. Stal se zakladatelem moderní teorie optické koherence, když dokázal, že pozorovatelnost interferenčních proužků souvisí nejen se spektrálními, ale také se statistickými vlastnostmi světla.

Úmrtí člena Učené společnosti prof. MUDr. Ctirada Johna, DrSc.

12. 10. 2018 zemřel ve věku 98 let zakládající člen Učené společnosti prof. Ctirad John. Zabýval se především imunologií a mikrobiologií. Proslul nejen svou výzkumnou prací, kde dosáhl řady původních objevů, ale i skvělými odbornými a také společensky a filozoficky laděnými přednáškami. Jeho původní objevy se týkají například virulence brucely a adjuvantní stimulace protilátkové odpovědi na antigeny.

Úmrtí člena Učené společnosti prof. RNDr. Emila Palečka, DrSc.

30. 10. 2018 zemřel ve věku 88 let zakládající člen Učené společnosti ČR prof. Emil Paleček, zakladatel oboru elektrochemie nukleových kyselin, dlouholetý pracovník Biofyzikálního ústavu AV ČR, v. v. i.  Elektrochemie nukleových kyselin se stala základem nového vědního oboru a potencionálně velké využití má zejména v biomedicíně, diagnostika rakoviny by díky ní mohla být rychlejší a přesnější než stávající optické metody. Paleček se v poslední době zabýval analýzou glykoproteinů, spolupracoval také s Masarykovým onkologickým ústavem v Brně.

Pozvánka na plenární přednášku s přizváním veřejnosti – Dr. Cynthia Heiner (Freie Universität Berlin): The Science Behind Science Education“

Přednáška (v angličtině) o metodách aktivního vyučování přírodovědných a technických oborů na vysokých školách se koná v úterý 20. 11. 2018 od 16:00 hod. v místnostech 205, 206 budovy AV ČR, Národní 3, Praha 1.

Anotace (PDF, 44 kB), Pozvánka (383 kB)

Pozvánka na veřejnou přednášku Historie chovu starokladrubských koní

Učená společnost ČR Vás srdečně zve na veřejnou přednášku Ing. Lenky Gotthardové: Historie chovu starokladrubských koní. Přednáška se koná v úterý 11. prosince 2018 od 17:00 hod. v místnostech 205, 506 budovy AV ČR, Národní 3, Praha 1.

Připomeňte si diskuse Učené společnosti o open access, o predátorských vydavatelstvích a o dalších aspektech vědeckého publikování:

11.ledna 2023, moderoval Jan Trlifaj:

Open access – pozitiva a rizika

  • prof. Michal Hocek (Učená společnost ČR a ÚOCHB AV ČR)
  • Ing. Jiří Marek (ÚVT Masarykovy univerzity)
  • doc. Daniel Münich (CERGE-EI)
  • doc. David Kosař (Právnická fakulta Masarykovy univerzity)
  • Ing. Martin Svoboda (NTK a CzechELib)
  • dr. Václav Štětka (Loughborough University, UK)
  • prof. Jan Trka (2. LF Univerzity Karlovy)

17. ledna 2023, moderoval Martin Loebl:

Heroic Librarians Fighting Publishing Sharks

  • Vinciane Gaillard (Zástupce ředitele European University Association)
  • Jiří Jirát (člen vyjednávacího týmu CzechELib)
  • Gerard Meijer (ředitel Ústavu Fritze Habera MPG a místopředseda německého vyjednávacího týmu DEAL)
  • Martin Svoboda (ředitel NTK, vedoucí vyjednávacího týmu pro elektronické zdroje)