Aktuálně

Pozvánka ke sledování online přednášky doc. RNDr. Filipa Matějky, Ph.D.: Ekonomie a lidská nepozornost

Učená společnost Vás srdečně zve ke sledování online přednášky doc. RNDr. Filipa Matějky, Ph.D. (CERGE-EI, Praha; Center for Economic and Policy Research, London): Ekonomie a lidská nepozornost. Přednášku je možné sledovat 21. 9. 2021 od 16:00 hod. na YouTube: http://matejka.jdem.cz

Pozvánka (PDF)

Učená společnost podpořila vznik klimatického podcastu 2050

První epizodou o přechodu ke klimatické neutralitě odstartoval nový podcast 2050 věnovaný hledání cest „k takové budoucnosti, ve které nám nepoteče do bot“. Za projektem stojí tým Fakta o klimatu, který loni získal Cenu za komunikaci globální změny klimatu – společného ocenění Informačního centra OSN v Praze a Učené společnosti České republiky.

Martin Rees: The World in 2050 and Beyond (záznam přednášky)

O budoucnosti světa a lidských schopnostech tuto budoucnost v dobrém i zlém ovlivnit přednášel ve středu 9. června 2021 královský astronom Martin Rees v rámci cyklu přednášek Bernarda Bolzana, do kterého Učená společnost České republiky zve přední světové vědce. Pokud jste přednášku nestihli naživo, nabízíme její záznam.

Pozvánka na online přednášku: prof. Adélia Sequeira: Cardiovascular mathematics with applications to some clinic

Učená společnost ČR Vás srdečně zve na online přednášku prof. Adélie Sequeiry (Department of Mathematics and CEMAT, Instituto Superior Técnico, University of Lisbon): Cardiovascular mathematics with applications to some clinical studies.
Přednášku je možné sledovat 15. 6. 2021 od 16:00 hod. na YouTube: http://sequeira.jdem.cz

Pozvánka (PDF)

Bolzanova přednáška Martina Reese: The World in 2050 and Beyond (9. června 2021)

Učená společnost České republiky srdečně zve k sledování přednášky Královského astronoma Spojeného království Martina Reese o příležitostech a hrozbách, které lidstvo a celý svět čekají v příštích desetiletích. Přednášku lze sledovat ve středu 9. června 2021 od 17 hodin živě na YouTube.

Pozvánka (PDF)

Vyjádření Učené společnosti České republiky k společenské situaci v souvislosti s výbuchem ve Vrběticích

Členové Učené společnosti České republiky se na svém XXVII. valném shromáždění 12. května 2021 shodli na prohlášení k aktuální společenské situaci:

Valné shromáždění Učené společnosti České republiky podporuje všechny kroky vedoucí k posílení suverenity České republiky a její příslušnosti k evropským a euroatlantickým strukturám, především Evropské unii a NATO. S nimi je spojena svoboda v naší zemi, základní podmínka pro rozvoj vědy, kultury a vzdělávání, se kterými úzce souvisí i naše současná a zejména budoucí prosperita.

Medaile a ceny Učené společnosti České republiky 2021

Učená společnost České republiky na svém XXVII. valném shromáždění 11. května 2021 udělila medaile za zásluhy o rozvoj vědy a ceny významným vědcům, úspěšným pedagogům a talentovaným středoškolským studentům.

XXVII. valné shromáždění Učené společnosti 11. 5. – 12. 5. 2021

Učená společnost ČR Vás srdečně zve ke sledování slavnostní části XXVII. valného shromáždění, které se koná 11. 5. 2021 od 10:30 hod. Na shromáždění budou předány medaile za zásluhy o rozvoj vědy a ceny Učené společnosti za rok 2020 a 2021. Od 11:30 hod. následuje série přednášek předních odborníků na téma "Pandemie infekčního onemocnění covid-19: výzva pro biomedicínu a společenské vědy". Valné shromáždění je možné sledovat živě na YouTube: http://ucenaspolecnost2021.jdem.cz.
Pozvánka (PDF, 150 kB)   

Pozvánka na online veřejnou diskusi Učené společnosti "Krize biodiverzity"

Učená společnost ČR Vás srdečně zve na online veřejnou diskusi Krize biodiverzity, ve které vystoupí prof. David Storch, prof. Vojtěch Novotný, prof. Petr Pyšek a prof. Milan Chytrý. Diskuse proběhne 27. 4. 2021 od 16 h a je možné ji sledovat na YouTube: http://biodiverzita.jdem.cz.
Pozvánka (PDF, 421 kB)   

Pozvánka na online přednášku RNDr. Tomáše Kosteleckého, Ph.D.

Učená společnost ČR Vás srdečně zve na online přednášku dr. Tomáše Kosteleckého (Sociologický ústav AV ČR, v. v. i.): Pandemie Covid-19 a co jsme se díky ní dozvěděli o společnosti. Přednášku je možné sledovat 20. 4. 2021 od 16:00 hod. na YouTube: http://pandemie.jdem.cz.

Pozvánka (PDF, 360 kB)  

Dvě vzpomínky na Rudolfa Zahradníka

Na jednoho z otců zakladatelů Učené společnosti České republiky vzpomínají Helena Illnerová a Eva Zažímalová – bývalá a současná předsedkyně Akademie věd ČR. Oba články vyšly v Živě 2020, 6.

Podcast o vakcínách proti Covid-19 s Liborem Grubhofferem

O nezbytné roli očkování v boji s pandemií Covid-19, o sociologicky zajímavém fenoménu nedůvěry vůči očkování a o pošetilosti snah o vývoj české vakcíny proti SARS-CoV-2 hovořil v podcastu ČTK první místopředseda Učené společnosti České republiky Libor Grubhoffer.

Polární ekolog prof. Josef Svoboda převzal Řád Kanady

Už loni jsme informovali, že zahraniční člen Učené společnosti České republiky prof. Josef Svoboda (*1929) obdržel za svou vědeckou práci v Arktidě nejvyšší kanadské vyznamenání, Řád Kanady (Order of Canada). Epidemiologická situace bohužel ani po roce neumožnila uskutečnit slavnostní ceremoniál v tradiční podobě. Generální guvernér Kanady proto letos 5. března řád Josefu Svobodovi předal v jeho domě v Burlingtonu (Ontario) alespoň na dálku – prostřednictvím Svobodovy manželky Lewiny.

Pozvánka na online přednášku prof. RNDr. Ondřeje Prášila, Ph.D.

Učená společnost ČR Vás srdečně zve a přednášku Prof. RNDr. Ondřeje Prášila, Ph.D. (Centrum ALGATECH, Mikrobiologický ústav AV ČR, v. v. i., pracoviště Třeboň): Pěstování a využití řas a sinic. Přednášku je možné sledovat 16. 3. 2021 od 16:00 hod. na YouTube: http://rasy-sinice.jdem.cz. Řasy a sinice tvoří základ života na naší planetě. Jde o druhově rozmanitou skupinu fotosyntetických organismů. Díky fotosyntetickému vývoji kyslíku umožnily vznik a rozvoj současných forem života. Přednáška je zaměřena především na přímé využívání řas a sinic člověkem.

Pozvánka (PDF, 344 kB), záznam na YouTube

Výroba české vakcíny: stanovisko Komise Učené společnosti ČR k vědecko-technologickým otázkám onemocnění covid-19

Úmysl vlády pokračovat ve vývoji inaktivované vakcíny proti covid-19 je v kontextu vývoje pandemie infekčního onemocnění, jakož i v souvislosti s pokroky v moderních technologiích pro výrobu vakcín, naivním a nekompetentním projektem.

Spolupráce s VŠCHT v Praze

Učená společnost České republiky a Nadační fond na podporu vědy při Učené společnosti ČR se dohodly s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze na vzájemné spolupráci.

Útlum uhlí v České republice – prohlášení Rady Učené společnosti

Rada Učené společnosti ČR podporuje stanovisko Komise pro životní prostředí AV ČR k útlumu uhlí a jednoznačně se staví za její výzvu Vládě ČR stanovit rok 2033 jako závazný termín ukončení spalování uhlí pro výrobu energie.

Pozvánka na online přednášku doc. Ing. Pavla Jelínka, Ph.D.

Učená společnost ČR Vás srdečně zve na přednášku doc. Ing. Pavla Jelínka, Ph.D. (Fyzikální ústav AV ČR, RCPTM): "Exkurze do světa molekul pomocí rastrovací mikroskopie", která se koná v úterý 16. 2. 2021 v 16:00 hod online na YouTube: http://mikroskopie.jdem.cz. S troškou nadsázky se dá říct, že rastrovací mikroskopie představuje naše oči a ruce do nanosvěta. Vynález rastrovací mikroskopie v 80. letech minulého století umožnil nejen dosažení atomárního rozlišení jednotlivých atomů na površích pevných látek, ale byl i významným činitelem pro nástup nanotechnologií.
Pozvánka (PDF, 347 kB) 

Soutěž o ceny Učené společnosti ČR v kategorii „středoškolský student“

Učená společnost České republiky vypisuje soutěž o ceny Učené společnosti ČR v kategorii „středoškolský student“ za výjimečné vědecké aktivity v přírodovědeckých nebo humanitních oborech. Cílem je podpora talentovaných studentů a rozvíjení jejich zájmu o vědu. Ceny Učené společnosti jsou udíleny každoročně. Návrhy na udělení ceny studentům středních škol mohou podávat členové Učené společnosti, ředitelé středních škol České republiky a Sdružení na podporu talentované mládeže České republiky. Podmínkou pro udělení ceny je zpracování vybraného odborného tématu tvůrčím způsobem. Uzávěrka soutěže je 28. února 2021.
Dopis ke stažení (PDF, 591 kB)

Pozvánka na online přednášku prof. RNDr. Jiřího Zahradníka, DrSc.: Seismologie - fyzikální bádání, společenský přínos a očekávání

Učená společnost ČR Vás srdečně zve na přednášku prof. RNDr. Jiřího Zahradníka, DrSc. (Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy): "Seismologie - fyzikální bádání, společenský přínos a očekávání", která se koná v úterý 19. 1. 2021 v 16:00 hod online na YouTube: http://seismologie.jdem.cz. Studium zemětřesení a struktury Země pomocí seismických vln poskytuje 3D obraz nitra a tektonických procesů, s šancí uplatnit se i při planetárních výzkumech. Hlavními společenskými produkty jsou rychlé odhady účinků zemětřesení v reálném čase, předpověď ohrožení dotřesy, a systémy rychlého varování před ničivými kmity i před tsunami, hodnocení dlouhodobého ohrožení kritických lokalit a vývoj stavebních norem i antiseimických opatření.

Pozvánka (PDF, 325 kB), záznam na YouTube

Připomeňte si diskuse Učené společnosti o open access, o predátorských vydavatelstvích a o dalších aspektech vědeckého publikování:

11.ledna 2023, moderoval Jan Trlifaj:

Open access – pozitiva a rizika

  • prof. Michal Hocek (Učená společnost ČR a ÚOCHB AV ČR)
  • Ing. Jiří Marek (ÚVT Masarykovy univerzity)
  • doc. Daniel Münich (CERGE-EI)
  • doc. David Kosař (Právnická fakulta Masarykovy univerzity)
  • Ing. Martin Svoboda (NTK a CzechELib)
  • dr. Václav Štětka (Loughborough University, UK)
  • prof. Jan Trka (2. LF Univerzity Karlovy)

17. ledna 2023, moderoval Martin Loebl:

Heroic Librarians Fighting Publishing Sharks

  • Vinciane Gaillard (Zástupce ředitele European University Association)
  • Jiří Jirát (člen vyjednávacího týmu CzechELib)
  • Gerard Meijer (ředitel Ústavu Fritze Habera MPG a místopředseda německého vyjednávacího týmu DEAL)
  • Martin Svoboda (ředitel NTK, vedoucí vyjednávacího týmu pro elektronické zdroje)