30.11.2022
Ve věku 93 let zemřel polární ekolog Josef Svoboda, zahraniční člen Učené společnosti
S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu, že v pondělí 21. listopadu 2022 zemřel v Burlingtonu (Ontario, Kanada) pokojně v kruhu své rodiny ve věku 93 let profesor Josef Svoboda, narozený 16. 7. 1929, zahraniční člen Učené společnosti, emeritní profesor univerzity v Torontu.
Profesor Josef Svoboda, celoživotní skaut a v důsledku své činnosti v křesťanském studentském sdružení politický vězeň v letech 1949-58 (viz jeho vzpomínky pro Paměť národa), pracoval v letech 1965-68 v ekologickém oddělení Botanického ústavu ČSAV v Brně.
Po svém odchodu do Kanady koncem r. 1968 nejprve dokončil svá v letech 1949-66 násilně přerušená vysokoškolská studia. Doktorát obdržel na University of Alberta v Edmontonu na základě výsledků svého ekofyziologického výzkumu rostlin na ostrově Devon Island v kanadské Arktidě. Potom pracoval až do odchodu do důchodu jako vědec a pedagog na Erindale College torontské univerzity v městě Mississauga. Díky svým znalostem a zkušenostem, získaným v mnoha expedicích se spolupracovníky a studenty, se stal jedním z předních světových odborníků v oboru polární ekologie. Jeho zásluhy o poznání přírody kanadské Arktidy byly v roce 2021 oceněny nejvyšším kanadským vyznamenáním „Order of Canada“.
Josef Svoboda nepřerušil spojení se svými kolegy ve své staré vlastí ani v letech 1968-89 a v letech 1991-2017 k nám vícekrát přijel a přednášel na zdejších univerzitách. V roce 1995 obdržel čestný doktorát Masarykovy univerzity v Brně, kde začal studovat v roce 1948, a v roce 2010 byl zvolen zahraničním členem Učené společnosti ČR. V roce 2017 mu byl v Praze udělen Řád sv. Silvestra papeže a obdržel též cenu Nadace Neuron. Jeho jméno nese česká arktická stanice na Svalbardu.
Smuteční obřady a rozloučení s prof. Josefem Svobodou se uskuteční dne 2. 12. t.r. v katolickém kostele sv. Jana Křtitele a na hřbitově Božího hrobu v kanadském městě Burlington, Ontario. Vzpomínejme na prof. Josefa Svobodu s vděčností za jeho život a dílo; obojí poskytuje příklady hodné následování v každé době.
Přednáška Josefa Svobody „Česká stopa v kanadské Arktidě“ pro Učenou společnost z 11. prosince 2017:
Vzpomínky Josefa Svobody (v angličtině):
Připomeňte si diskuse Učené společnosti o open access, o predátorských vydavatelstvích a o dalších aspektech vědeckého publikování:
11.ledna 2023, moderoval Jan Trlifaj:
Open access – pozitiva a rizika
- prof. Michal Hocek (Učená společnost ČR a ÚOCHB AV ČR)
- Ing. Jiří Marek (ÚVT Masarykovy univerzity)
- doc. Daniel Münich (CERGE-EI)
- doc. David Kosař (Právnická fakulta Masarykovy univerzity)
- Ing. Martin Svoboda (NTK a CzechELib)
- dr. Václav Štětka (Loughborough University, UK)
- prof. Jan Trka (2. LF Univerzity Karlovy)
17. ledna 2023, moderoval Martin Loebl:
Heroic Librarians Fighting Publishing Sharks
- Vinciane Gaillard (Zástupce ředitele European University Association)
- Jiří Jirát (člen vyjednávacího týmu CzechELib)
- Gerard Meijer (ředitel Ústavu Fritze Habera MPG a místopředseda německého vyjednávacího týmu DEAL)
- Martin Svoboda (ředitel NTK, vedoucí vyjednávacího týmu pro elektronické zdroje)