Zpět na seznam článků

11.03.2022

Odešel prof. Jaroslav Smítal

S velkým zármutkem oznamujeme, že ve středu 9. března 2022 zemřel ve věku 79 let člen Učené společnosti prof. RNDr. Jaroslav Smítal, DrSc., Dr. h. c., emeritní prorektor Univerzity Komenského v Bratislavě a Slezské univerzity v Opavě a dlouholetý ředitel Matematického ústavu v Opavě.

Odchodem profesora Smítala ztrácíme nejen vynikajícího pedagoga, světoznámého odborníka v teorii dynamických systémů a mimořádnou osobnost české matematické komunity, ale především velmi inspirativního člověka, který ovlivnil životy mnoha svých kolegů.

Poslední rozloučení se zesnulým se koná ve středu 16. března 2022 v 15.00 hodin v obřadní síni Městského hřbitova v Opavě.

Jaroslav Smítal se narodil 16. 8. 1942 v Kroměříži. Po ukončení středoškolského vzdělání v roce 1959 pracoval kvůli tehdejším společenským poměrům dva roky jako stavební dělník Dopravních staveb Karviná, než mohl vystudovat Matematickou analýzu na Přírodovědecké fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. V roce 1979 se habilitoval, v roce 1986 mu byla udělena vědecká hodnost doktor fyzikálně-matematických věd a v roce 1989 byl jmenován profesorem na Matematicko-fyzikální fakultě UK v Bratislavě. Po „sametové revoluci“ vykonával v letech 1990 – 1991 funkci prorektora Univerzity Komenského. Stal se mezinárodně uznávaným odborníkem v matematické analýze, zejména v teorii dynamických systémů a funkcionálních rovnic. Řada jeho výsledků a pojmů, které zavedl, zejména ve spojitosti s tzv. distribučním chaosem, se celosvětově stala standardními v oboru. Je autorem nebo spoluautorem více než 100 vědeckých prací a více než 10 knižních publikací. Byl školitelem okolo 20 aspirantů či doktorandů doma i v zahraničí.

Od roku 1993 se životní dráha prof. Smítala spojila s nově vzniklou Slezskou univerzitou v Opavě. V letech 1995–1998 působil jako její prorektor pro vědu a zahraniční styky, v roce 1999 stál u zrodu jejího Matematického ústavu a stal se jeho prvním ředitelem. S tříletou přestávkou tuto funkci vykonával až do roku 2016. Byl členem vědeckých rad řady institucí, hodnotících a dalších komisí, členem Akademického sněmu Akademie věd České republiky, místopředsedou Akreditační komise vlády Slovenské republiky, členem Akreditační komise vlády České republiky a členem a předsedou komise pro přírodní vědy Grantové agentury České republiky. V letech 1990–2001 působil jako předseda komise pro obhajoby titulu DrSc. v oboru Matematická analýza, poté jako člen komise pro udělování titulu DSc. v Matematické analýze a příbuzných oborech.

Byla mu udělena řada domácích i zahraničních ocenění, včetně medaile Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy v roce 1998, zlaté medaile Slezské univerzity v Opavě v roce 2003 a čestného doktorátu Univerzity Mateje Bela v Bánské Bystrici v roce 2017. V roce 1995 byl zvolen řádným členem Učené společnosti České republiky.

Snímek: Slezská univerzita v Opavě

Připomeňte si diskuse Učené společnosti o open access, o predátorských vydavatelstvích a o dalších aspektech vědeckého publikování:

11.ledna 2023, moderoval Jan Trlifaj:

Open access – pozitiva a rizika

  • prof. Michal Hocek (Učená společnost ČR a ÚOCHB AV ČR)
  • Ing. Jiří Marek (ÚVT Masarykovy univerzity)
  • doc. Daniel Münich (CERGE-EI)
  • doc. David Kosař (Právnická fakulta Masarykovy univerzity)
  • Ing. Martin Svoboda (NTK a CzechELib)
  • dr. Václav Štětka (Loughborough University, UK)
  • prof. Jan Trka (2. LF Univerzity Karlovy)

17. ledna 2023, moderoval Martin Loebl:

Heroic Librarians Fighting Publishing Sharks

  • Vinciane Gaillard (Zástupce ředitele European University Association)
  • Jiří Jirát (člen vyjednávacího týmu CzechELib)
  • Gerard Meijer (ředitel Ústavu Fritze Habera MPG a místopředseda německého vyjednávacího týmu DEAL)
  • Martin Svoboda (ředitel NTK, vedoucí vyjednávacího týmu pro elektronické zdroje)