16.09.2021
Pozvánka ke sledování online přednášky doc. RNDr. Filipa Matějky, Ph.D.: Ekonomie a lidská nepozornost
Učená společnost Vás srdečně zve ke sledování online přednášky doc. RNDr. Filipa Matějky, Ph.D. (CERGE-EI, Praha; Center for Economic and Policy Research, London): Ekonomie a lidská nepozornost. Přednášku je možné sledovat 21. 9. 2021 od 16:00 hod. na YouTube: http://matejka.jdem.cz
anotace:
Žijeme ve světě plném informací. Všechna naše rozhodnutí jsou ovlivněna tím, jak jsme schopni informace zpracovávat, vnímat. Jaký oběd si vyberu z dlouhého jídelního lístku? Jak budu investovat z nepřeberného množství příležitostí po celém světě? Jaké zaměstnance různých jmen či ras si vyberu? Co se dozvím o plánech politických stran a jak budu volit? Mohou být opatření v covidové krizi až moc detailní a pro nepozorného člověka matoucí?
Pro studium finančních trhů, diskriminace minorit, fungování demokracie nebo cenové politiky firem je tedy zásadní propojovat existující poznatky ekonomie s vhodným popisem a modelováním našich omezených schopností zpracovávat informace. Jedním z přístupů, které tohle umožňují, je teorie racionální nepozornosti. Používá Shannonovu teorii informace. Každý člověk používá informační kanál omezené kapacity, ale může si vybrat, jaké informace jsou pro něj nejdůležitější, zatímco ostatní ignoruje.
doc. RNDr. Filip Matějka, Ph.D.
Český ekonom, který pomocí ekonomických teorií vysvětluje chování lidí a státu. Vystudoval fyziku na Univerzitě Karlově, doktorát získal z aplikované matematiky na Princetonské univerzitě v USA. Od roku 2010 působí jako výzkumný pracovník Národohospodářského ústavu AV ČR. Od roku 2011 je členem akademického sboru CERGE-EI, společného pracoviště Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR. Studuje zejména makroekonomii, ekonomickou teorii, ekonomii informací a behaviorální ekonomii. V roce 2015 byl jako první Čech vybrán Evropskou radou pro výzkum mezi sedm evropských ekonomů, kteří na další rozvoj svého dosavadního výzkumu získali grant ERC. Letos na svůj výzkum získal další ERC Consolidator Grant. Od března do června 2020 byl členem Ústředního krizového štábu.
Připomeňte si diskuse Učené společnosti o open access, o predátorských vydavatelstvích a o dalších aspektech vědeckého publikování:
11.ledna 2023, moderoval Jan Trlifaj:
Open access – pozitiva a rizika
- prof. Michal Hocek (Učená společnost ČR a ÚOCHB AV ČR)
- Ing. Jiří Marek (ÚVT Masarykovy univerzity)
- doc. Daniel Münich (CERGE-EI)
- doc. David Kosař (Právnická fakulta Masarykovy univerzity)
- Ing. Martin Svoboda (NTK a CzechELib)
- dr. Václav Štětka (Loughborough University, UK)
- prof. Jan Trka (2. LF Univerzity Karlovy)
17. ledna 2023, moderoval Martin Loebl:
Heroic Librarians Fighting Publishing Sharks
- Vinciane Gaillard (Zástupce ředitele European University Association)
- Jiří Jirát (člen vyjednávacího týmu CzechELib)
- Gerard Meijer (ředitel Ústavu Fritze Habera MPG a místopředseda německého vyjednávacího týmu DEAL)
- Martin Svoboda (ředitel NTK, vedoucí vyjednávacího týmu pro elektronické zdroje)