Nositelé cen za rok 2010

Kategorie vědecký pracovník

  • prof. MUDr. Jan Evangelista Jirásek, DrSc.
    Ústav pro péči o matku a dítě Praha
    za objevné práce v oblasti prenatálního vývoje člověka
  • prof. PhDr. Oldřich Král, CSc.
    Filozofická fakulta Univerzity Karlovy
    za rozvoj české sinologie a mnohostranné interkulturní zprostředkování čínské vědy a kultury české veřejnosti odborné i širší, zvláště v oblasti literatury, estetiky a filozofie

Kategorie mladý vědecký pracovník

  • Mgr. Jan Dušek, Dr.
    Centrum biblických studií AV ČR a UK v Praze
    za mimořádnou badatelskou a překladatelskou práci v oblasti západosemitské filologie, paleografie a starověkých dějin Palestiny
  • MUDr. et MDDr. Jiří Šedý, Ph.D.
    Ústav experimentální medicíny AV ČR
    za významný příspěvek k objasnění patofyziologických mechanismů a terapeutických možností u poranění míchy

Cena pro pedagogy

  • Mgr. Jarmila Ichová
    Gymnázium Jírovcova, České Budějovice
  • RNDr. Helena Kommová
    Gymnázium J. Keplera, Praha

Kategorie středoškolský student

  • Ondřej Brzoň
    Gymnázium J. Palacha, Praha
    za studii „Syntéza neurosteroidní karboxylové kyseliny – potencionálního inhibitoru NMDA receptoru“
  • Stanislav Fořt
    Gymnázium P. de Coubertina, Tábor
    za studii „Stručný úvod do teorie letu sluneční plachetnice“
  • Adam Heinrich
    Mendlovo gymnázium, Opava
    za studii „Konstrukce mobilního robota, schopného pohybu ve venkovním prostředí“
  • Barbora Kachlíková
    Arcibiskupské gymnázium, Praha
    za studii „Adam Smith – ekonom a mravní filosof“
  • David Kozler
    Gymnázium Z. Wintra, Rakovník
    za studii „Elektroskanzen Čechův mlýn na Berounce“
  • Jan Máchal
    Gymnázium T. Novákové, Brno
    za studii „Hmotnostně spektometrické studium tvorby supramolekul léčiv“
  • Martin Mátl
    Střední odborná škola, Šumperk
    za studii „Fytocenologické mapování lišejníků v oblasti pohoří Hrubého Jeseníku“
  • Tomáš Pohl
    Gymnázium T. Novákové, Brno
    za studii „Entomologie, metody umělé inteligence pro determinaci species“
  • Vít Pokorný
    Gymnázium Děčín
    za studie „Devadesát let Městského divadla Děčín“ a „Malé dějiny bretaňských králů a vévodů“
  • Petra Skoupá
    Střední průmyslová škola chemická, Brno
    za studii „Monitorování chráněných území na jižní Moravě“
  • Vít Svoboda
    Masarykova střední škola chemická, Praha
    za studii „Konstrukce a charakterizace diodových laserů pro analýzu stopových množství látek v plynných vzorcích“
  • Vítězslav Bryja: Hledání mechanismů buněčné komunikace – zdroj poučení nejen pro biology
  • Jitka Palich Fučíková: Význam imunitního systému v léčbě onkologických onemocnění
  • Jan Kopecký: Teplo z kosterního svalu by mohlo redukovat obezitu

Nestihli jste březnové přednášky?

Podívejte se na ně ze záznamu na YouTube.