Zpět na seznam článků

10.11.2010

Ivanyi Pavol (zahraniční člen)

Pavol Ivanyi (* 26. 5. 1930 – † 19. 7. 2005) byl významným imunogenetikem, jednou z nejvýraznějších postav slavné „pražské imunologické školy“ šedesátých a sedmdesátých let 20. století.

Narodil se 26. května 1930 v Košicích. Lékařskou fakultu Univerzity Karlovy dokončil v roce 1956, vědeckou hodnost CSc. získal v roce 1963 a vědeckou hodnost DrSc. v roce 1973, obě hodnosti mu udělila Československá akademie věd.

Pavol Ivanyi se během svého postdoktorátního pobytu v laboratoři J. Daussetta v roce 1965 zásadním způsobem podílel na objevu systému lidských hlavních transplantačních antigenů (dále HLA). Na svém pražském pracovišti v Ústavu experimentální biologie a genetiky ČSAV později publikoval řadu prioritních prací navazujících na tento objev. Podílel se na objevu genů pro hybridní sterilitu a významu MHC (H2) pro tzv. neimunologické funkce. Vybudoval první HLA typizační laboratoř ve střední Evropě, která se stala základem nynějšího HLA centra v Institutu klinické a experimentální medicíny. Po odchodu do Holandska v roce 1977 publikoval v prestižních časopisech celou řadu prací o funkci HLA molekul, popsal celou řadu nových variant HLA antigenů. Po roce 1990 začal opět částečně pracovat v Praze, projekty, které koordinoval, podstatně přispěly k rozvoji transplantace kostní dřeně v naší zemi, jmenovitě k zorganizování Registru dárců kostní dřeně, později též placentárni krve, a vylepšení technologie HLA typizace v HLA centru Institutu klinické a experimentální medicíny. Přispěl též k použití informační technologie pro práci v Registru dárců kostní dřeně. Výsledky jeho práce jsou dnes aplikovány v rámci transplantačního programu zárodečných krvetvorných orgánů na klinických pracovištích prakticky pro celou Českou republiku. Evropské programy, které koordinoval, významně přispěly k rozvoji transplantační problematiky v řadě dalších zemí.

Až do svého skonu 19. července 2005 žil střídavě v Praze a Amsterodamu.


F. ŠMAHEL, The Learned Society of the Czech Republic 1994–2004. Praha 2005

Připomeňte si diskuse Učené společnosti o open access, o predátorských vydavatelstvích a o dalších aspektech vědeckého publikování:

11.ledna 2023, moderoval Jan Trlifaj:

Open access – pozitiva a rizika

  • prof. Michal Hocek (Učená společnost ČR a ÚOCHB AV ČR)
  • Ing. Jiří Marek (ÚVT Masarykovy univerzity)
  • doc. Daniel Münich (CERGE-EI)
  • doc. David Kosař (Právnická fakulta Masarykovy univerzity)
  • Ing. Martin Svoboda (NTK a CzechELib)
  • dr. Václav Štětka (Loughborough University, UK)
  • prof. Jan Trka (2. LF Univerzity Karlovy)

17. ledna 2023, moderoval Martin Loebl:

Heroic Librarians Fighting Publishing Sharks

  • Vinciane Gaillard (Zástupce ředitele European University Association)
  • Jiří Jirát (člen vyjednávacího týmu CzechELib)
  • Gerard Meijer (ředitel Ústavu Fritze Habera MPG a místopředseda německého vyjednávacího týmu DEAL)
  • Martin Svoboda (ředitel NTK, vedoucí vyjednávacího týmu pro elektronické zdroje)