Exner Otto

Jeden z neznámějších a především nejvýznamnějších vědců ve světě Otto Exner se narodil 14. listopadu 1924 v Praze. Vystudoval Pražskou chemickou technologii a získal titul inženýra. O dva roky později obhájil doktorát technologie. O deset let později, v roce 1961, získal hodnost doktora věd a v roce 1969 byl jmenován profesorem organické chemie v Pardubicích. V roce 2000 obdržel od pardubické university čestný doktorát. Působil v Ústavu pro farmacii a biochemii, poté přešel do Akademie věd – nejprve do Ústavu organické chemie a poté na Polarografický ústav, kde působil celých 14 let. Jako profesor působil také na Slovensku, v Itálii, Francii a Švédsku. V roce 1973 se vrátil zpět do Ústavu organické chemie a biochemie, kde pracoval do konce svého života. V roce 1982 se stává zakládajícím členem a od roku 1991 předsedou International Group for Correlation Analysis, společnosti v rámci IUPAC.
 
Profesor Exner je považován za zakladatele fyzikální organické chemie v ČR. K určování struktury používá fyzikální metody už od 50. let, a to ve spolupráci s domácími i zahraničními chemiky. Řada těchto prací představovala historicky první určení struktury příslušnou metodou. Např. vyřešil strukturu izomerních hydroxymočovin s nekolikaměsíčním předstihem před konkurencí z Dánska a USA. Jeho pozdější pozornost dipólovým momentům mu přinesla vysoké ocenění a jeho kniha patří dodnes k chemickým bestsellerům. Od 70. let se pak věnoval korelační analýze. I v tomto oboru patřil k celosvětovým průkopníkům a nejvýznamnějším představitelům oboru. Svými kolegy byl označován jako nejvýznamnější představitel oboru v Evropě.
 
Otto Exner publikoval přes 360 původních prací v respektovaných časopisech, dvě dnes klasické knihy (Dipole Moments in Organic Chemistry a Correlation Analysis of Chemical Data) a přes dvacet knižních kapitol. Pronikl i do základních učebnic (v učebnici Physical Organic Chemistry jsou mu věnovány hned dvě kapitoly s názvy Exnerova analýza a Platnost isokinetických vztahů). Jeho práce byly vynikajícím způsobem přijaty chemickou veřejností, o čemž svědčí obrovský počet 7 tisíc citací.
 
Pan profesor obdržel nespočet ocenění za svou významnou práci, a to nejen v rámci našeho státu. Čestnými medailemi byl kromě České republiky oceněn např. v Helsinkách nebo Paříži. V roce 1998 získává titul „International Man of the Year“ v anglické Cambridge.
V roce 2006 mu byla pak Akademickou radou AV ČR udělena Čestná medaile Akademie věd ČR „DE SCIENTA ET HUMANITA OPTIME MERITIS“. 

Zpět na seznam článků

Novinky

13.09.23

Prohlášení České konference rektorů a Rady vysokých škol k financování veřejného vysokého školství ČR

Reprezentace vysokých škol apelují na nutnost navrácení výše veřejných výdajů na vysoké školství zpět na úroveň alespoň 0,62 % HDP, neboť aktuální podíl je v České republice nižší než v ostatních zemích OECD. Dlouhodobé podfinancování vysokých škol v současné době dosahuje 10 až 11 mld. Kč.

06.09.23

Pozvání k algebraické topologii – přednáška Petra Somberga

Srdečně zveme na přednášku doc. Petra Somberga z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. V úterý 19. září v 16 h v budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze + živě na YouTube.

31.08.23

Konference středoškolských učitelů matematiky

Společnost učitelů matematiky (SUMA), Jednota českých matematiků a fyziků a Katedra didaktiky matematiky MFF UK pořádají ve dnech 18. až 20. září 2023 Celostátní konferenci učitelů matematiky středních škol. Jedním z řečníků bude i Dag Hrubý, letošní laureát Ceny Učené společnosti ČR pro pedagogy.