Dvořák Vladimír

Vladimír Dvořák (* 1. 2. 1934 – † 21. 3. 2007) byl významný teoretický fyzik, jeden ze zakladatelů výzkumu v oblasti feroelektrik u nás. Byl také školitelem nebo neformálním učitelem mnoha dnes významných pracovníků oboru.

Narodil se 1. 2. 1934 v Praze. V roce 1951 maturoval na Francouzském gymnáziu v Praze, vysokoškolská studia absolvoval na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, titul RNDr. získal v roce 1957. Kandidátem přírodních věd se stal v roce 1961, vědeckou hodnost „doktor věd“ získal v roce 1978. Od roku 1957 pracoval ve Fyzikálním ústavu AV ČR (do r. 1992 Fyzikální ústav ČSAV), nejprve jako vědecký aspirant, později vědecký pracovník, od roku 1993 do roku 2001 stál v čele tohoto ústavu jako jeho ředitel. Fyzikálnímu ústavu AV ČR zůstal věrný až do svého skonu.

Vědecké úsilí Vladimíra Dvořáka bylo soustředěno kolem teorie feroelektrik a obecněji strukturních fázových přechodů. Trvale cenných výsledků dosáhl při studiu dynamiky mřížky, symetrie zkoumané pomocí teorie grup a termodynamiky celých tříd pevných látek i jednotlivých materiálů. Světové proslulosti dosáhl především svým bádáním v oboru nevlastních feroelektrik a nesouměřitelných struktur. Do konce roku 2006 publikoval 104 původních vědeckých prací, které dosáhly kolem 2000 citací. Byl jedním ze zakladatelů výzkumu v oblasti feroelektrik u nás, spolutvůrcem mezinárodně významné pražské školy a inspirující osobností tohoto směru výzkumu, také proto, že vždy dokázal spojit vlastní fundamentální teoretickou práci s experimentální fyzikou pevných látek i materiálovou vědou.

Souběžná s badatelskou prací Vladimíra Dvořáka byla jeho rozsáhlá činnost pedagogická, na vysokých školách u nás i v zahraničí a na řadě letních škol, pracovních seminářů a kursů. Byl také školitelem nebo neformálním učitelem mnoha dnes významných pracovníků oboru. Mezinárodní uznání Vladimíra Dvořáka je patrné z četných pozvání k hlavním přednáškám na velkých mezinárodních konferencích, jeho podílu na činnosti významných mezinárodních organizací (IUPAP, INTAS) a členství v redakčních radách důležitých zahraničních časopisů. K řadě ocenění a poct přistupuje čestný doktorát udělený Université Paris Nord.

Je nutno zdůraznit taktéž rozsáhlou práci Vladimíra Dvořáka vykonanou při obnově a pozdějším rozvoji naší vědy po r. 1989, ať již ve Fyzikálním ústavu AV ČR, v poradních sborech vysokých škol, nebo v nejvyšších orgánech Akademie věd a v komisích na vládní úrovni.

V. Dvořák přispěl k základní fyzikální teorii pojímající feroelektrika z obecného hlediska strukturních fázových přechodů. Zasáhl do rozlišení feroelektrik jednak na vlastní a nevlastní, jednak se souměřitelnou a nesouměřitelnou strukturou. Rozpoznání podstaty nevlastních feroelektrik bylo jeho zásadním přínosem. Uvedená klasifikace i teoretické metody, které V. Dvořák rozvinul, mají obecnou platnost a byly později využity např. při studiu kapalných krystalů. Je nutno obdivovat, že i v době mimořádně intenzivního zapojení do organizace vědy a vědní politiky V. Dvořák dokázal podílet se na hodnotném výzkumu v moderních oblastech fyziky kondenzovaných systémů. Téměř půl století tak V. Dvořák zasvětil intenzivní tvůrčí a inspirující práci ve fyzice kondenzovaných systémů.

Zpět na seznam článků

Novinky

23.11.23

Ředitelé středních škol mohou nominovat své studenty na ceny Učené společnosti

Učená společnost České republiky vypisuje soutěž o ceny pro středoškolské studenty za výjimečné vědecké aktivity v přírodovědeckých nebo humanitních oborech. Návrhy mohou podávat členové Učené společnosti, ředitelé středních škol a Sdružení na podporu talentované mládeže ČR.

15.11.23

Cena za komunikaci změny klimatu pro Klimatým AMO

Osmnáctičlenný expertní Klimatým Asociace pro mezinárodní otázky (AMO)  se 15. listopadu 2023 stal v pořadí pátým laureátem Ceny za komunikaci změny klimatu v Česku, kterou zastřešují Informační centrum OSN v Praze a Učená společnost České republiky.

13.11.23

Učená společnost se připojuje k výzvě odsuzující antisemitismus

Prof. David Jan Novotný z FSV UK a dr. Věra Tydlitátová z FF ZČU zformulovali výzvu kolegům, v níž varují před narůstajícím antisemitismem a prosí kompetentní instituce, aby předsudečné nenávisti čelily všemi zákonnými prostředky. Rada Učené společnosti se k této výzvě připojuje.