01.11.2010
Churáček Jaroslav
Jaroslav Churáček (* 15. 7. 1930 – † 24. 1. 2004) se narodil dne 15. července 1930 v Novém Bydžově, kde prožil dětství a vychodil obecnou a měšťanskou školu. Po skončení války nejprve navštěvoval odbornou školu pro drogisty a laboranty v Hradci Králové a pak Státní vyšší průmyslovou školu chemickou v Liberci. V roce 1952 přišel na právě založenou Vysokou školu chemickou v Pardubicích, kde se specializoval v analytické chemii pod vedením profesora Jurečka, absolvoval v roce 1957 a již zde zůstal a spojil s nynější Univerzitou Pardubice celý svůj život.
Hned na počátku jeho odborné kariéry ho profesor Jureček pověřil realizací samostatného výukového a výzkumného oboru nazvaného „Analýza směsí organických látek “ a Jaroslav Churáček tento obor rozvinul obdivuhodným způsobem. Projevil vzácnou jasnozřivost a rozpoznal zásadní význam moderních chromatografických metod, které se v té době, na přelomu padesátých a šedesátých let, teprve pracně domáhaly pozornosti. Chromatografické metody analýzy, po plynové chromatografii později především vysokoúčinná kapalinová chromatografie, se staly Churáčkovým celoživotním osudem. Přispěl k jejich teoretickému i praktickému rozvoji podstatným způsobem a postupně vychoval řadu úspěšných spolupracovníků, takže katedra analytické chemie VŠCHT Pardubice, nyní Fakulta chemicko-technologická Univerzity Pardubice, se především jeho zásluhou stala jedním z nejpřednějších pracovišť v této oblasti nejen u nás, ale i v evropském měřítku. Odráží se to i ve velkém počtu původních publikací a v šestnácti knižních publikacích, z nichž řada byla přeložena a vydána v zahraničí. Zvláště je třeba vyzvednout podstatný příspěvek k programovaným chromatografickým technikám, na kterých spolupracoval s profesorem Pavlem Janderou.
Churáčkova úspěšná práce se odrazila i v jeho formálním uznání: 1963 – CSc., 1966 – habilitace, 1975 – DrSc., od 1971 – vedoucí katedry, 1981– profesura, 1994–97 – prorektor Univerzity Pardubice, dále pak členství v řadě mezinárodních profesních společností, komisích grantových institucí, sněmu Akademie věd ČR, řadě správních institucí vysokých škol, v České chemické společnosti a mnohýc dalších. Jaroslav
Churáček si zvláště vážil uznání vyjádřeného volbou do Učené společnosti České republiky v roce 1995.
A nakonec snad to nejdůležitější: Jaroslav Churáček – člověk. Všichni, kteří ho dlouhá léta znali, oceňovali jeho přímost, upřímnost, všudypřítomnou ochotu ke spolupráci a osobní přátelství. Jaroslav Churáček byl velmi schopný manažer a Univerzita Pardubice mu vděčí za nemalé prostředky, které dokázal v různých soutěžích získat. Jeho žáci a pozdější spolupracovníci jistě oceňují jeho pevné, velkorysé vedení a všemožnou podporu na cestě k uplatnění. Vždy byla obdivována i jeho zdatnost a sportovní úspěchy. Bohužel, zdraví mnohdy zradí i toho nejzdatnějšího.
Život profesora Churáčka se uzavřel 24. ledna 2004 po dlouhé, těžké nemoci. Odešel významný analytický chemik, jeden z nejpřednějších v naší zemi, který měl velmi dobré jméno v komunitě analytiků na celém světě.
F. ŠMAHEL, Učená společnost České republiky 1994–2004, Praha 2004
Nekrolog Jaroslava Churáčka připravil Karel Štulík.
Připomeňte si diskuse Učené společnosti o open access, o predátorských vydavatelstvích a o dalších aspektech vědeckého publikování:
11.ledna 2023, moderoval Jan Trlifaj:
Open access – pozitiva a rizika
- prof. Michal Hocek (Učená společnost ČR a ÚOCHB AV ČR)
- Ing. Jiří Marek (ÚVT Masarykovy univerzity)
- doc. Daniel Münich (CERGE-EI)
- doc. David Kosař (Právnická fakulta Masarykovy univerzity)
- Ing. Martin Svoboda (NTK a CzechELib)
- dr. Václav Štětka (Loughborough University, UK)
- prof. Jan Trka (2. LF Univerzity Karlovy)
17. ledna 2023, moderoval Martin Loebl:
Heroic Librarians Fighting Publishing Sharks
- Vinciane Gaillard (Zástupce ředitele European University Association)
- Jiří Jirát (člen vyjednávacího týmu CzechELib)
- Gerard Meijer (ředitel Ústavu Fritze Habera MPG a místopředseda německého vyjednávacího týmu DEAL)
- Martin Svoboda (ředitel NTK, vedoucí vyjednávacího týmu pro elektronické zdroje)