18.11.2025
Přednáška: Robert Musil, největší romanopisec 20. století spjatý s Brnem
Učená společnost České republiky srdečně zve na přednášku Ingeborg Fialové-Fürst o Robertu Musilovi (1880–1942), německy píšícímu spisovateli, který podobně jako Franz Kafka patří ke špičkám světové literatury.
- úterý 18. listopadu 2025, 16 h
- budova AV ČR, Národní 3, Praha 1, místnost 206
- + živě na YouTube: https://bit.ly/robertmusil
Ingeborg Fialová-Fürst
profesorka germanistiky, zakladatelka Centra pro výzkum německé moravské literatury a Centra judaistických studií Kurta a Ursuly Schubertových na FF UP v Olomouci, členka Rakouské akademie věd a Sudetoněmecké akademie věd a umění
Robert Musil, největší romanopisec 20. století spjatý s Brnem
České země se pyšní dvěma slovutnými spisovateli, kteří patří ke špičkám světové literatury: Franz Kafka (1883–1924) a Robert Musil (1880–1942). Oba psali svým rodným jazykem, němčinou. Franz Kafka je svým rodem i osudem spjat s Prahou, Robert Musil s Brnem. Oba byli přibližně stejně staří, oba potkal podobný literární osud. Opravdu slavnými se stali až po své smrti, přesto se oba stali povinnou četbou každého intelektuála druhé poloviny 20. století. Přednáška se bude věnovat především Musilovým vazbám na Moravu a Čechy.
Masterclass Učené společnosti
přednášky pro středoškoláky a širokou veřejnost prezentované jak naživo, tak online
Julius Lukeš: Za tajemstvím genetického kódu
- aktuálně: registrace na přednášku (Brno, 12. listopadu 2025)
Petr Slavíček: Co dal vědě exkrement?
