Zpět na seznam článků

06.05.2020

Vyjádření k rozhodnutí investovat do vývoje české vakcíny

Vážený pan
Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA
Ministr zdravotnictví ČR
Ministerstvo zdravotnictví
Palackého nám. 4
128 01 Praha 2

V Praze dne 5. května 2020

 Vážený pane ministře,

 odbornou veřejnost z virologie a imunologie infekčních onemocnění poněkud zaskočila Vaše zpráva na tiskové konferenci 4. května 2020 doplněná následujícími vyjádřeními paní poslankyně Adámkové o rozhodnutí investovat několik desítek milionů korun do vývoje české vakcíny proti novému koronaviru SARS-CoV-2, původci současné pandemie onemocnění COVID-19. Už sama zpráva působila velmi nevěrohodně a do určité míry poškodila vskutku úctyhodnou minulost vývoje a výroby vakcín proti závažným infekčním onemocněním člověka v bývalém Československu (vakcíny proti poliomyelitidě, neštovicím, vzteklině, příušnicím a spalničkám z produkce zaniklého Ústavu sér a očkovacích látek). Koncept projektu na vývoj inaktivované vakcíny proti koronaviru za několik desítek milionů korun zcela zlehčuje závažnost celé problematiky a vyvolává podezření, že u jeho zrodu stáli lidé bez kompetentních znalostí a potřebných zkušeností nejenom z oblasti výzkumu a výroby vakcín, velmi pravděpodobně však též z oblasti mechanismů imunitní odpovědi u virových infekcí. Jinak si nedovedeme vysvětlit naivitu, s jakou byl projekt představen na Vaší tiskové konferenci. Bylo by jistě velmi záslužné, aby věda v naší zemi navázala na bohatou tradici spojenou s vývojem a výrobou vakcín. V dnešním světě však nelze spoléhat na omezené lokální zkušenosti a už vůbec ne navrhovat řešení takové složité problematiky za směšně malé peníze. Naštěstí se ve stejný den objevila zpráva z Bruselu o úctyhodné částce 7,4 mld EUR, kterou se podařilo získat v evropské sbírce na vývoj účinné vakcíny. Česká republika by se měla zapojit efektivně do evropské kampaně na přípravu účinné vakcíny s tím, že moderní infrastruktury vybudované v ČR v posledních letech z prostředků EU (např. BIOCEV, CEITEC, ÚMTM a další pracoviště) splňují požadavky „state-of-the-art“ pro moderní biotechnologický výzkum takové vakcíny. Současně bychom zapojením těchto našich špičkových pracovišť splatili alespoň částečně závazky vůči Evropě a získali zpět potřebný kredit v oblasti vakcinologie.

Vážený pane ministře, doufáme, že vyslyšíte naše závažné argumenty. Nabízíme Vám naše znalosti a zkušenosti získané při vývoji očkovacích látek proti infekčním onemocněním virového původu a pomoc při formulaci výzkumného programu v oblasti imunoprevence onemocnění COVID-19.

S díky za Vaši pozornost, kterou věnujete problematice ochrany obyvatelstva proti novému koronaviru a s přáním úspěchu Vašemu náročnému konání.

Za Učenou společnost České republiky:

Prof. RNDr. Blanka Říhová, DrSc., předsedkyně
Prof. Mgr. Pavel Jungwirth, Ph.D., DSc., 1. místopředseda
RNDr. Zdeněk Havlas, CSc., 2. místopředseda
Prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc., Hon. D.Sc., místopředseda III. sekce věd biologicko-medicínských
Prof. RNDr. Ivan Hirsch, CSc., člen
Prof. RNDr. Julius Lukeš, CSc., člen
Doc. RNDr. Jan Konvalinka, CSc., člen
Prof. MUDr. Vladimír Vonka, DrSc., člen

Dopis ve formátu PDF je ke stažení (1,4 MB).

Připomeňte si diskuse Učené společnosti o open access, o predátorských vydavatelstvích a o dalších aspektech vědeckého publikování:

11.ledna 2023, moderoval Jan Trlifaj:

Open access – pozitiva a rizika

  • prof. Michal Hocek (Učená společnost ČR a ÚOCHB AV ČR)
  • Ing. Jiří Marek (ÚVT Masarykovy univerzity)
  • doc. Daniel Münich (CERGE-EI)
  • doc. David Kosař (Právnická fakulta Masarykovy univerzity)
  • Ing. Martin Svoboda (NTK a CzechELib)
  • dr. Václav Štětka (Loughborough University, UK)
  • prof. Jan Trka (2. LF Univerzity Karlovy)

17. ledna 2023, moderoval Martin Loebl:

Heroic Librarians Fighting Publishing Sharks

  • Vinciane Gaillard (Zástupce ředitele European University Association)
  • Jiří Jirát (člen vyjednávacího týmu CzechELib)
  • Gerard Meijer (ředitel Ústavu Fritze Habera MPG a místopředseda německého vyjednávacího týmu DEAL)
  • Martin Svoboda (ředitel NTK, vedoucí vyjednávacího týmu pro elektronické zdroje)