Zpět na seznam článků

24.08.2020

Omezení studentských soutěží? Stanovisko Rady Učené společnosti k záměrům MŠMT

Se znepokojením sledujeme současnou diskusi o možném omezení oborových soutěží na základních a středních školách. Učená společnost uděluje každý rok ceny nadaným studentům, z nichž velká většina prošla často i několika z těchto soutěží. Tyto aktivity dokážou nadanou mládež motivovat a nasměrovat její zájem k mnoha vědním oblastem. Oborové soutěže se ale nedotýkají pouze skupiny mimořádně nadaných. Díky úsilí stovek pedagogů z celé republiky se do nich mohou každoročně zapojit desítky tisíc studentů, pro které tyto soutěže představují jeden z mála způsobů, jak už na škole získat zkušenosti s jejich budoucím oborem.

V minulých dnech se ukázalo, že v rámci připravovaných pravidel pro příští školní rok neplánuje MŠMT vyhlášení značné části těchto soutěží pro nadcházející školní rok. Chápeme snahu Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy České republiky minimalizovat rizika spojená se současnou epidemiologickou situací. Plošná preventivní opatření vůči celostátním oborovým soutěžím bez ohledu na jejich specifika a aktuální epidemiologickou situaci v době jejich konání však považujeme za unáhlená. Použití podobně plošného přístupu v oblasti sportu by odpovídalo například roční pauze celé profesionální sportovní ligové soutěže, což je v současné době jen stěží představitelné.

Vedle aktuálního negativního dopadu bude navíc po ročním výpadku velmi obtížné celý ekosystém soutěží obnovit do původní podoby a rozsahu. Výrazné omezení oborových soutěží tak může narušit jednu z funkčních součástí našeho školství a dlouhodobě tak poškodit základní i aplikovaný výzkum v České republice.

S plným vědomím významu protiepidemických opatření proto věříme, že lze nalézt kompromis, který zajistí bezpečný průběh soutěží a minimalizuje dopad těchto opatření na kvalitu vzdělávání v naší zemi.

Za Radu Učené společnosti České republiky:
prof. Mgr. Pavel Jungwirth, DSc. - předseda
prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc. – 1. místopředseda
prof. RNDr. Blanka Říhová, DrSc. – 2. místopředsedkyně
prof. MUDr. Michal Anděl, CSc. – vědecký tajemník
prof. PhDr. František Čermák, DrSc.
RNDr. Šárka Nečasová, DSc.
RNDr. Ivo Starý, CSc.

Připomeňte si diskuse Učené společnosti o open access, o predátorských vydavatelstvích a o dalších aspektech vědeckého publikování:

11.ledna 2023, moderoval Jan Trlifaj:

Open access – pozitiva a rizika

  • prof. Michal Hocek (Učená společnost ČR a ÚOCHB AV ČR)
  • Ing. Jiří Marek (ÚVT Masarykovy univerzity)
  • doc. Daniel Münich (CERGE-EI)
  • doc. David Kosař (Právnická fakulta Masarykovy univerzity)
  • Ing. Martin Svoboda (NTK a CzechELib)
  • dr. Václav Štětka (Loughborough University, UK)
  • prof. Jan Trka (2. LF Univerzity Karlovy)

17. ledna 2023, moderoval Martin Loebl:

Heroic Librarians Fighting Publishing Sharks

  • Vinciane Gaillard (Zástupce ředitele European University Association)
  • Jiří Jirát (člen vyjednávacího týmu CzechELib)
  • Gerard Meijer (ředitel Ústavu Fritze Habera MPG a místopředseda německého vyjednávacího týmu DEAL)
  • Martin Svoboda (ředitel NTK, vedoucí vyjednávacího týmu pro elektronické zdroje)