Zpět na seznam článků

09.11.2023

Přednáška: Jak se náš svět změnil od invaze Ruska na Ukrajinu?

Učená společnost České republiky srdečně zve na přednášku:

Jak se náš svět změnil od invaze Ruska na Ukrajinu?

Jana Matesová

spoluzakladatelka a profesorka CMC-Graduate School of Business, bývalá zástupkyně ČR ve Skupině Světové banky a poradkyně vicepremiéra ČR při českém předsednictví Rady EU

Kdy: úterý 21. listopadu 2023, 16 h

Kde: budova AV ČR, Národní 3, Praha 1, místnost 206

+ živě na YouTube

V posledních mnoha desetiletích měl svět funkční systém kolektivních bezpečnostních záruk, který životní styl, životní úroveň, politickou stabilitu a soudržnost vyspělých demokratických společností ovlivňoval více, než si naprostá většina aktérů uvědomovala. I globální trhy ho chápaly jako automatický, implicitní a neohrožený.

Předpoklad platnosti tohoto systému de facto padl už s anexí Krymu Ruskem v roce 2014, ale aktéři globálních trhů a pod jejich vlivem i politici demokratické části světa rychle ztratili odvahu připustit si a řešit důsledky, které by přiznání pádu systému těchto záruk mělo jak na ekonomiku, tak potenciálně na geopolitické rozložení sil. Zemím, které usilovaly o změnu poměrů v uspořádání světa, vyspělý demokratický svět dal dodatečných osm let na všestrannou přípravu. To podstatně zvýšilo ekonomické i politické náklady vyspělé demokratické části světa na ochranu životního stylu a soudržnosti jejich společností a zvýšilo rizika tohoto procesu. 

Po 24. únoru 2022 bylo zřejmé, že relativní rovnováha globálního ekonomického systému je narušena a důsledky nelze ignorovat: pokud agrese Ruska proti Ukrajině nebude ukončena rychlým donucením ruské armády k úplnému stažení z celého mezinárodně uznaného suverénního území Ukrajiny a návratem k parametrům předchozího rovnovážného stavu, což se dosud nestalo, vyvolá to ve světě řadu dalších nerovnováh. Změny v chování a fungování globálních trhů budou nevratné, budou citelně ovlivňovat život demokratických i nedemokratických společností a hledání nové (relativní) stability může být dlouhé.

Pozvánka ke stažení

  • Štěpánka Vaňáčová: Za hranice genomu: luštění kódu RNA
  • Pavlína Maloy Řezáčová: Strukturní biologie a strukturou inspirovaný návrh léků
  • Robert Vácha: Od aminokyselin až k virům

Nestihli jste únorové přednášky?

Podívejte se na ně ze záznamu na YouTube.