Zpět na seznam článků

15.11.2023

Cena za komunikaci změny klimatu pro Klimatým AMO

Osmnáctičlenný expertní Klimatým Asociace pro mezinárodní otázky (AMO)  se 15. listopadu 2023 stal v pořadí pátým laureátem Ceny za komunikaci změny klimatu. Organizátoři udělili i dvě čestné ceny ve stejné kategorii za mimořádný počin.

Cena je určena vědcům a expertům za jejich osvětovou činnost a společně ji organizují a zastřešují Informační centrum OSN v Praze a Učená společnost České republiky. O držiteli ocenění rozhoduje nominační výbor složený ze zástupců významných českých institucí zabývajících se klimatickou změnou.

Ocenění si klade za cíl přispívat k osvětě a kultivaci spolehlivé, věcné a na současném poznání založené diskusi o jedné z nejvážnějších hrozeb světa. Chce také přispívat k přemosťování některých názorových rozdílů a podporovat kulturu kritické diskuse mezi různými obory.

„Klimatým AMO pod vedením Tomáše Jungwirtha Březovského do veřejné debaty vnáší významná témata, přesvědčivě je datově podkládá a interpretuje. Formou seminářů a panelových diskusí vede dialog s politiky, realizuje i vzdělávací projekt pro vysokoškoláky,“ uvádí mimo jiné nominační výbor ve zdůvodnění svého rozhodnutí.

Tomáš Jungwirth, vedoucí oceněného Klimatýmu AMO

Učená společnost tým ocenila peněžním darem 30 000 Kč. Kancelář OSN v ČR předala symbolicky sazenici stromu. Jde o pokračování tradice z předchozích ročníků.

V uplynulých ročnících cenu získali klimatolog Radim Tolasz z ČHMÚ, Ondráš Přibyla s týmem Fakta o klimatu, klimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR a polární ekoložka Marie Šabacká z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Organizátoři projektu letos udělili i dvě čestná ocenění za mimořádný počin. Získali je vedoucí vzdělávacího centra TEREZA Petr Daniš za knihu Klima je příležitost (TEREZA, 2023) a sociolog a analytik Vojtěch Pecka za knihu Továrna na lži: výroba klimatických dezinformací (Alarm a UTOPIA libri, 2023).

Záznam slavnostního ceremoniálu včetně přednášek všech oceněných a zvláštního hosta ceremoniálu, ředitele Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR Jana Konvalinky (přednáška Nástrahy a příležitosti komunikace vědy: příklad pandemie COVID-19), je k dispozici na YouTube: https://bit.ly/cenaklima23.

  • Štěpánka Vaňáčová: Za hranice genomu: luštění kódu RNA
  • Pavlína Maloy Řezáčová: Strukturní biologie a strukturou inspirovaný návrh léků
  • Robert Vácha: Od aminokyselin až k virům

Nestihli jste únorové přednášky?

Podívejte se na ně ze záznamu na YouTube.