Aktuálně

Blahopřání zvolenému prezidentovi Petru Pavlovi

Vážený pane prezidente, milý pane generále,
blahopřejeme Vám ke zvolení prezidentem naší země, radujeme se s Vámi z výrazného volebního úspěchu a jsme na Vás patřičně hrdí. Vážíme si toho, že jste přišel před dvěma lety mezi nás do veřejné diskuse Učené společnosti ČR a přesvědčil podstatnou část přítomných členů US i zástupců veřejnosti o tom, že právě Vy jste tím správným kandidátem do blížící se volby prezidenta naší země.

Ve věku 87 let zemřel prof. Josef Paldus

S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu, že v neděli 15. ledna 2023 zemřel po krátké nemoci ve věku 87 let zahraniční člen Učené společnosti prof. Josef Paldus, emeritní profesor aplikované matematiky na University of Waterloo. Věnoval se především kvantové chemii a zejména jejím matematickým aspektům.

Ceny pro vysokoškolské studenty - nominace v plném proudu

Vysokoškolští studenti v bakalářském a magisterském stupni studia se mohou ucházet o ceny určené pro autory či spoluautory originálních výzkumných prací. Uzávěrka nominací je 31. ledna!

Ceny pro středoškolské studenty 2023

Učená společnost České republiky vypisuje soutěž o ceny v kategorii „středoškolský student“ za výjimečné vědecké aktivity v přírodovědeckých nebo humanitních oborech. Cílem je podpora talentovaných studentů a rozvíjení jejich zájmu o vědu.

Ve svých nedožitých 90 letech zemřel prof. Jaroslav Holeček

V pátek 30. prosince 2022 zemřel ve věku nedožitých 90 let člen Učené společnosti prof. Ing. Jaroslav Holeček, DrSc. – vynikající anorganický chemik, nestor koordinační a organokovové chemie na Univerzitě Pardubice.

Ministr Vladimír Balaš odpovídá Radě Učené společnosti: podpora studentských soutěží zůstává prioritou

„Celkový objem finančních prostředků státního rozpočtu, který na činnost středisek volného času směřuje, zůstává nezměněn. (…) Ujišťuji Vás, že podpora soutěží, nejen těch předmětových, je pro MŠMT i nadále prioritou,“ píše ministr školství Vladimír Balaš v odpovědi na otevřený dopis Rady Učené společnosti ČR.

Ve věku 59 let zemřel prof. Petr Nachtigall

Na začátku nového roku nás zastihla smutná zpráva. Dne 28. prosince 2022 zemřel ve věku 59 let člen Učené společnosti prof. RNDr. Petr Nachtigall, Ph.D.

Ve věku 93 let zemřel polární ekolog Josef Svoboda, zahraniční člen Učené společnosti

S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu, že v pondělí 21. listopadu 2022 zemřel v Burlingtonu (Ontario, Kanada) profesor Josef Svoboda, zahraniční člen Učené společnosti a emeritní profesor univerzity v Torontu.

Pozvánka na vyhlášení Ceny za komunikaci změny klimatu 2022

Informační centrum OSN v Praze a Učená společnost České republiky srdečně zvou na vyhlášení Ceny za komunikaci změny klimatu 2022: středa 30. listopadu 2022 od 16 h. Součástí ceremoniálu budou tři přednášky o klimatu a zdravotních a právních otázkách s ním souvisejících.

Ve věku 59 let nás opustil profesor pařížské Sorbonny Jan Nekovář

V pondělí 14. listopadu 2022 zemřel v Paříži po dlouhé a těžké nemoci ve věku 59 let Jan Nekovář, zahraniční člen Učené společnosti a profesor pařížské Sorbonny. 

Lidice – pozvánka na přednášku prof. Jiřího Peška

Srdečně zveme na přednášku Jiřího Peška Lidice: symbol teroru i připomínka problémů s instrumentalizací dějin. Přednáška se uskuteční v úterý 15. listopadu 2022 v 16 h v budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze.

A Nobel Prize Perspective on the Nature of Genes - pozvánka na přednášku Erlinga Norrbyho

Srdečně zveme na přednášku prof. Erlinga Norrbyho, bývalého stálého tajemníka Královské švédské akademie věd a dlouholetého člena Nobelova výboru, který se podílel na výběru laureátů Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství, za fyziku a za chemii. Úterý 8. listopadu 2022, 16 h, budova AV ČR, Národní 3, Praha 1.

Libor Grubhoffer o potřebě názorové pevnosti intelektuálů, pedagogů, vědců a učenců

Prof. Libor Grubhoffer se 6. října zúčastnil slavnostního zahájení akademického roku 2022/2023 v pražském Karolinu. Ve svém projevu mluvil o tom, že zvláště za současných společensky a politicky složitých podmínek je důležitý svobodný vývoj poznání a výchova studentů nejen v úzkých oborových specializacích.

Bitva s viry – pozvánka na přednášku prof. Daniela Růžka

Učená společnost České republiky srdečně zve na veřejnou přednášku Daniela Růžka z Parazitologického ústavu Biologického centra AV ČR o hledání nových přístupů pro prevenci a terapii virových infekcí: úterý 18. října 2022 v 16 h.

Pozvánka na Palackého přednášku Urse Heftricha: Literární překlad jako tvořivá komparatistika

Urs Heftrich ze Slovanského institutu Univerzity v Heidelbergu je odborníkem na českou poezii 20. století, kterou také překládá. Básnický překlad je pro něj tvůrčím výkonem na hranici mezi odbornou a uměleckou aktivitou, jejímž zázemím je literární komparatistika. Jeho přednáška se uskuteční 1. listopadu 2022 v 16 h v refektáři MFF UK (Malostranské náměstí 2/25).

Odešel prof. Luboslav Stárka, přední osobnost nejen české endokrinologie

S hlubokým zármutkem jsme přijali zprávu, že v sobotu 17. září 2022 ve věku 91 let zemřel emeritní člen Učené společnosti, prof. MUDr. RNDr. Luboslav Stárka, DrSc.

Veřejná diskuse: Současný stav hodnocení vědy v ČR

Učená společnost České republiky srdečně zve v úterý 20. září od 16 hodin na diskusi o hodnocení vědy a o jeho využití v řízení a financování výzkumu v ČR.

Odešel prof. Mojmír Petráň, vynálezce konfokálního mikroskopu s dvojitým řádkováním

S velkým zármutkem jsme přijali zprávu, že v sobotu 13. srpna zemřel ve věku 99 let člen Učené společnosti prof. MUDr. Mojmír Petráň, CSc., který se nesmazatelně zapsal do dějin vývoje mikroskopické techniky. Vzpomínáme s vděčností.

Pavel Barša: Válka na Ukrajině – co předcházelo a co přijde

Záznam přednášky prof. Barši z Ústavu politologie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kterou přednesl na XXVIII. valném shromáždění Učené společnosti České republiky 16. května 2022.

Zjemnělá složitost: přednáška Michala Kouckého

Pozvánka na veřejnou přednášku 21. června 2022: Tradiční dělení výpočetních úloh na efektivně řešitelné a efektivně neřešitelné je příliš hrubé a neodráží naše reálné potřeby. Tzv. zjemnělá složitost se snaží předestřít jemnější obrázek skutečnosti a ukazuje překvapivou souvislost mezi oběma typy úloh.

Nestihli jste dubnovou přednášku?

Podívejte se na ně ze záznamu na YouTube.

Tomáš Petráček: Alois Musil jako vědec a učenec