Aktuálně

Bílé Karpaty - přírodní perla jihovýchodní Moravy

Chráněná krajinná oblast (CHKO) a biosférická rezervace (BR) UNESCO Bílé Karpaty se stala letošním cílem již tradiční podzimní vlastivědné exkurze členů Učené společnosti ČR. Program čtyřdenní exkurze (29.9. – 2.10. t.r.) připravili členové Společnosti ekolog Jan Květ a historik Ivan Hlaváček ve spolupráci s pracovnicí oddělení ochrany přírody a krajiny Správy CHKO/BR Bílé Karpaty Ivanou Jongepierovou.

Úmrtí člena prof. Petra Hájka

26. prosince 2016 zemřel ve věku 76 let člen Učené společnosti prof. Petr Hájek. Prof. Petr Hájek byl světoznámý matematik, věnoval se oblasti matematické logiky a jejích aplikací, zejména teorii množin, aritmetice, fuzzy logice, data miningu a zpracování vágní informace. Za svůj přínos odborné komunitě i veřejnosti se stal nositelem celé řady vyznamenání. Poslední rozloučení se koná v sobotu 14. ledna 2017 v 14:00 hod. v Kostele sv. Klimenta, Klimentská, Praha 1.

Cenu Františka Běhounka pro rok 2016 obdržel prof. RNDr. Petr Pyšek, CSc.

Prof. Pyšek působí v Botanickém ústavu AV ČR, je zakladatelem výzkumu rostlinných invazí v České republice. Publikuje ve více než 260 prestižních časopisech a spolupracuje s řadou špičkových pracovišť po celém světě a věnuje se pedagogické činnosti na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

Cenu Neuron za přínos světové vědě převzal 24.11.2016 prof. RNDr. Jan Peřina, DrSc.

Prof. Peřina absolvoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Palackého v Olomouci v r. 1964, kde od té doby stále pracuje. Zároveň působí ve Společné laboratoři Univerzity Palackého a Fyzikálního ústavu AV ČR. Mezinárodního věhlasu dosáhl svými publikacemi o kvantové, statistické a nelineární optice a teorii koherence světla. Podílel se na objevu vlastností neklasického světla. V Olomouci vybudoval mezinárodně uznávané vědecké centrum.

Cenu Neuron za přínos světové vědě v oboru chemie převzal 24.11.2016 prof. dr. Josef Michl, Ph.D.

Profesor Michl patří mezi nejcitovanější české vědce. Po r. 1968 zůstal v zahraničí, přednáší na University of Colorado Boulder. Vede tým, který vytvořil chemickou stavebnici z molekul a zkouší vyvinout materiály pro účinnější a levnější solární panely.

Cenu Neuron za přínos světové vědě v oboru biologie převzal 24.11.2016 prof. RNDr. Jan Svoboda, DrSc.

Rakovinu mohou vyvolat tzv. retroviry, když přenesou svojí genetickou informaci do zdravé buňky a ta se změní ve zhoubnou. Této hypotéze profesora Jana Svobody věřil v 60. letech minulého století málokdo. Nakonec jeho myšlenku potvrdili američtí vědci a dostali za to Nobelovu cenu. Otevřeli tak cestu k novému způsobu léčby rakoviny. Profesor Jan Svoboda nyní převzal Cenu Neuron za přínos světové vědě v oboru biologie.

Národní cenu vlády Česká hlava převzal dne 26.11.2016 prof. MUDr. Jiří Forejt, DrSc.

​Profesor Forejt se věnuje základnímu problému, který zůstává nedořešen od dob Darwina, a sice jaké jsou mechanismy vzniku nových živočišných druhů. Zaměřil se na studium vzniku samčí neplodnosti mezidruhových kříženců.

Prof. Bičák byl zvolen Fellow of the American Physical Society

Člen Učené společnosti prof. RNDr. Jiří Bičák, DrSc., dr.h.c. byl zvolen Fellow of the American Physical Society (APS). Oznámení prezidenta APS Homer A. Neala naleznete zde (PDF, 206 kB).

Veřejná přednáška „Chemická evoluce života v pekle rané Země“

Učená společnost České republiky si Vás dovoluje pozvat na veřejnou přednášku, která se koná v úterý 11. 10. 2016 od 15:00 hod. v místnosti 205, 206 Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1. Přednášku na téma „Chemická evoluce života v pekle rané Země“ pronese RNDr. Martin Ferus, Ph.D. (Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR).

Odborná exkurze do Bílých Karpat

Učená společnost uspořádala 29.9.–2.10.2016 pro své členy odbornou exkurzi do Bílých Karpat.

Oznámení o úmrtí člena PhDr. Iva Možného

10. září 2016 zemřel ve věku 84 let člen Učené společnosti prof. PhDr. Ivo Možný, CSc., sociolog, pedagog, zakladatel a první děkan Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. Zasloužil se o vznik sociologie jako akademické disciplíny v polistopadovém Československu a je považován za zakladatele „brněnské sociologické školy“. Věnoval se především sociologii rodiny, sociologii intimity a sociální politice.

Zemřel prof. James W. Cronin

25. srpna 2016 zemřel ve věku nedožitých 85 let zahraniční člen Učené společnosti, americký jaderný fyzik prof. James W. Cronin. Za svůj podíl na objevu narušení CP symetrie získal spolu se svým starším kolegou z University v Chicagu Valem Fitchem (1923–2015) Nobelovu cenu za fyziku v r. 1980. Prof. Cronin byl jedním ze dvou zakladatelů projektu Observatoře Pierra Augera pro výzkum kosmického záření extrémně vysokých energií.

Cenu předsedy RVVI za popularizaci vědy získal astrofyzik Grygar

RNDr. Jiří Grygar, CSc., obdržel 17. června 2016 Cenu předsedy Rady pro výzkum, vývoj a inovace (RVVI) za propagaci a popularizaci výzkumu, předal mu ji místopředseda vlády pro výzkum a předseda rady Pavel Bělobrádek. Toto ocenění se začalo udělovat opět letos po mnoha letech. Je s ním spojena odměna 300 tisíc korun a Jiří Grygar věnoval celou částku Nadačnímu fondu pro podporu vědy při Učené společnosti ČR.

Odborná exkurze do Průhonického parku

Učená společnost pořádá pro své členy odbornou exkurzi do Průhonického parku. Exkurze se uskuteční v úterý 7. června 2016 od 14:00 hod.

XXII. valné shromáždění

Učená společnost uspořádala ve dnech 23. a 24.5.2016 své XXII. valné shromáždění. Na slavnostní části v Karolinu udělila medaile a ceny Učené společnosti (PDF, 81 kB). Po projevu Jiřího Bičáka (PDF, 64 kB) zazněly přednášky významných vědců (PDF, 38 kB) - prof. Martina Hilského, prof. Cyrila Höschla a prof. Petra Sommera. Na pracovní části shromáždění byla zvolena nová Rada Učené společnosti. J. Bičák přednesl zprávu o činnosti (PDF, 27 kB) . Dále zazněla moderovaná diskuse na téma "Etika v medicíně".

Zde si můžete stáhnout fotografie ze slavnostní části Valného shromáždění »

Veřejná přednáška „Objev gravitačních vln“

Učená společnost České republiky si Vás dovoluje pozvat na veřejnou přednášku „Objev gravitačních vln“. Přednášet budou Jiří Bičák, Jiří Langer, Tomáš Ledvinka a David Heyrovský z Ústavu teoretické fyziky MFF UK. Přednáška se koná v úterý 12.4.2016 od 17:00 hod. v místnostech 205, 206 budovy AV ČR, Národní 3, Praha 1.

Vědci proti strachu a lhostejnosti

Učená společnost pořádá ve spolupráci s Velvyslanectvím SRN a výzvou "Vědci proti strachu a lhostejnosti" moderovanou panelovou diskusi na téma Uprchlíci a my: Česká očekávání a německá zkušenost. Diskuse proběhne v úterý 19. 4. 2016 od 15:00 hod. v místnosti 206 budovy AV ČR, Národní 3, Praha 1. Akce je určena široké veřejnosti. Podrobnosti jsou v přiložené pozvánce.

Oznámení o úmrtí člena Učené společnosti prof. Zdeňka Johana

13. února 2016 zemřel v 81 letech zahraniční člen Učené společnosti prof. Zdeněk Johan. Byl světově uznávanou osobností v oblasti geologie, mineralogie a ředitelem Geologického ústavu v Paříži.

Veřejná přednáška „Gravitational Lensing: Giant Luminous Arcs, Einstein Rings and Exoplanets“

Učená společnost Vás srdečně zve na přednášku prof. Joachima Wambsgansse „Gravitational Lensing: Giant Luminous Arcs, Einstein Rings and Exoplanets“. Přednáška se koná 30.1.2016 od 15:00 hod. v místnosti 206 budovy AV ČR, Národní 3, Praha 1.

Převzetí medaile Jaroslava Heyrovského

Zahraniční člen Učené společnosti prof. Jiří Janata převzal 5. ledna 2016 z rukou předsedy Akademie věd prof. Drahoše Čestnou oborovou medaili Jaroslava Heyrovského za zásluhy v chemických vědách.

Nestihli jste dubnovou přednášku?

Podívejte se na ně ze záznamu na YouTube.

Tomáš Petráček: Alois Musil jako vědec a učenec