Hlavní aktivity Učené společnosti

Činnost Učené společnosti vychází jak z historických tradic jejích předchůdkyň, tak z obecných cílů formulovaných v jejích nových stanovách. Na prvém místě je to podněcování svobodného pěstování vědy a šíření vědeckých poznatků ve veřejnosti. Přirozeným cílem Učené společnosti je také prosazování zájmů české vědy a posilování její společenské prestiže. Zvláštní význam je dále přisuzován rozvíjení mezioborové komunikace v úrovni národní a mezinárodní.

Ve vnitřním životě Učené společnosti je možné zdůraznit tři hlavní druhy aktivit:

  • Prvou jsou pravidelně (měsíčně) pořádané přednášky z jednotlivých vědních oborů zaměřené jednak na prezentaci nových poznatků a směrů výzkumu, jednak na hodnocení obecnějšího smyslu a souvislosti těchto poznatků s celkovým vývojem moderní vědy. Navazující diskuse jsou současně prostředkem k prohloubení mezioborové komunikace a k formulování obecných principů vědeckého poznání.
  • Druhou významnou tématiku představují otázky týkající se postavení vědy ve společnosti a obecných problémů současného vývoje české společnosti. V těžišti zájmů jsou tedy otázky financování a organizace české vědy, kritika společensky nebezpečných jevů, jakým je např. vnucování iracionálních představ veřejnosti a aktuální společenské deformace vyplývající z obtíží post-totalitní transformace.
  • Nezbytné jsou konečně i aktivity spojené s řízením a organizací Učené společnosti. Hlavním úkolem je vytváření členské základny, neboť předchozí půlstoletí totality zapříčinilo jak diskontinuitu v institucionálních reprezentacích vědy, tak i vážné deformace v řadách vědecké obce.

Veřejné prezentace činnosti Učené společnosti jsou zaměřeny jednak na širší odbornou veřejnost a jednak na decizní sféru i celospolečenskou oblast.

  • V prvé činnosti má zvláštní význam podněcování vědeckého výzkumu formou udělování cen Učené společnosti – v kategorii vědeckých pracovníků a mladých vědeckých pracovníků i zvláštních tématických kategorií. V posledních letech byla navíc založena nová kategorie cen zhodnocujících významné vědecké aktivity středoškolských studentů. Dále je seznamována odborná veřejnost s významnými výsledky naší vědy především formou publikací v dobrých vědecko-populárních časopisech a formou přednášek pro širší odbornou veřejnost.
  • Druhým typem veřejné aktivity jsou usnesení či vyjádření Učené společnosti k závažným otázkám řízení vědy i k aktuálním problémům života české společnosti.
    Ty jsou prezentovány buď ve veřejném tisku nebo v přímém oslovení vrcholných státních institucí a jejich představitelů. Zvláštní úlohu má v těchto ohledech i pořádání výročních Valných shromáždění Učené společnosti zahrnující jak vystoupení nejpřednějších představitelů státu, tak i příslušný ceremoniál udělování cen. Významnou součástí těchto konferencí jsou přednášky předních světových vědců a představitelů vrcholných vědeckých institucí z geograficky či kulturně blízkých zemí.

Novinky

26.05.23

Konstantin Sigov: Otázka pravdy na prahu nové Evropy (video)

„Putinismus je krajní formou státního nihilismu. Zlo, které nebylo plně odsouzeno, usiluje o beztrestnost a únik před spravedlností,“ říká ukrajinský filosof Konstantin Sigov ve své přednášce, kterou přednesl na XXIX. valném shromáždění Učené společnosti, která mu udělila svou čestnou medaili za zásluhy o rozvoj vědy. Videozáznam a anglický text přednášky vám nyní nabízíme.

15.05.23

Medaile a ceny Učené společnosti České republiky 2023

Učená společnost České republiky na svém XXIX. valném shromáždění 15. května 2023 udělila medaile za zásluhy o rozvoj vědy a ceny významným vědcům, pedagogům a talentovaným vysokoškolským a středoškolským studentům. Medaili obdržel například ukrajinský filosof Konstantin Sigov, odborník na moderní dějiny střední a východní Evropy Timothy D. Snyder, autoři vakcíny Comirnaty proti viru SARS-CoV-2 Ugur Sahin a Özlem Türeci, virolog Vladimír Vonka nebo germanista Peter Demetz.

03.05.23

Odešel prof. Josef Jařab, zakládající člen Učené společnosti

Po krátké těžké nemoci zemřel ve věku 85 let profesor anglické a americké literatury, literární teoretik a překladatel prof. PhDr. Josef Jařab, CSc., dr. h. c.. Byl prvním porevolučním rektorem Univerzity Palackého v Olomouci (1990–1997), patřil také k zakládajícím členům Učené společnosti České republiky.