Kalendář akcí

17.09.2019

Plenární zasedání Učené společnosti

2. část: zajišťuje II. sekce věd chemických

20. – 22.09.2019

Odborná exkurze

15.10.2019

Plenární zasedání Učené společnosti

2. část: zajišťuje III. sekce věd biologicko-medicínskýchPřednáška: E. Bártová: „Epigenetika a opravy DNA“

Nadační fond

Nositelé cen za rok 2013

kategorie mladý vědecký pracovník

  • Mgr. Marek Eliáš, Ph.D.
    Přírodovědecká fakulta Ostravské univerzity
    za elegantní analýzy genomů protist
  • RNDr. Martin Lamač, Ph.D.
    Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR
    za vývoj nových organokovových katalyzárorů metalocenového typu

kategorie středoškolský student

  • Adam Ligocki a Zbigniew Opiol
    ze Střední průmyslové školy elektrotechnické v Havířově
    za společnosu studii „Autonomní dvouprocesorové vozidlo s naváděcím systémem a analýzou obrazu“
  • Marek Novák
    z Gymnázia České Budějovice, Jírovcova
    za studii „PROTEUS – multifunkční zařízení pro vývoj a servis elektroniky na bázi mikrokontrolerů PIC“
  • Roman Beránek
    ze Střední průmyslové školy chemické v Brně
    za studii „Rychlá predikce pak pro nově navržené molekuly léků“
  • Jan Kujan a Ondřej Vodehnal
    ze Střední průmyslové školy chemické v Pardubicích
    za společnou studii „Radonový průzkum ve školských zařízeních Pardubického kraje“
  • Kryštof Škach
    z Masarykovy střední školy chemické v Praze 1
    za studii „Syntéza esterů porfyrinu se žlučovými kyselinami“
  • Lenka Bartošová
    z Prvního soukromého jazykového gymnázia v Hradci Králové
    za studii „Ekologické vs. konvenční zemědělství – obsahy rizikových prvků“
  • Adéla Miklíková
    z Gymnázia Ladislava Jaroše v Holešově
    za studii „Fauna mořských sedimentů kenozoika lokality Dolní Nětčice“
  • Jana Zemánková
    z Gymnázia Brno - Řečkovice
    za studii „Sledování fenotypu rostlin se zvýšenými hladinami cytokininů zeatinového a isopentenyladeninového typu“
  • David Kořínek
    z Gymnázia Boženy Němcové v Hradci Králové
    za studii „Novodobá syrská dynastie a nekončíci jaro (Sýrie za vlády al-Assadů)“
  • Daniel Lyčka
    z Gymnázia, SOŠ a SOU v Mikulově
    za studii „Ztracený zámeček“
  • Tereza Bušková
    Stanislava Jírovcová
    Jan Jiřík
    Anna Kojanová
    Kristýna Novotná
    Tomáš Váňa

    z Gymnázia J. V. Jirsíka v Českých Budějovicích
    za společnou kolektivní práci „Soužití Čechů a Němců ve 40. letech 20. století“

ceny pro pedagogy

  • RNDr. Peter Krupka, Ph.D.
    Gymnázium Brno - Řečkovice
  • RNDr. Josef Kubát

Novinky

20.05.19

XXV. valné shromáždění Učené společnosti ČR

V pondělí 20. května 2019 proběhla ve Velké aule Karolina slavnostní část XXV. valného shromáždění Učené společnosti, na které byly předány Medaile Učené společnosti České republiky Societas Scientiarum Bohemica, Ad Laudem et Honorem a ceny Učené společnosti ČR v kategoriích „mladší vědecký pracovník“ a „středoškolský student.“ Dále byly uděleny ceny Učené společnosti ČR pro pedagogy.

19.05.19

Bolzanovská přednáška prof. Kipa S. Thorne

Na pozvání Učené společnosti navštívíl Prahu americký fyzik Kip S. Thorne, nositel Nobelovy ceny za rok 2017 za detekci gravitačních vln. Pro Učenou společnost pronesl 15. 5. 2019 v Modré posluchárně Karolina v sérii „Bolzanovských přednášek“ přednášku „Creating Gravitational-Wave Astronomy“. Přednáška se uskutečnila s podporou Nadace Karla Janečka a setkala se s velkým ohlasem.

05.05.19

Pozvánka na Bolzanovskou přednášku

Pozvánka na Bolzanovskou přednášku prof. Kipa S. Thorne 15. 5. 2019 a další přednášky 16. 5. a 17. 5. 2019.

Pozvánka (JPG, 761 kB)