Veřejná přednáška "Od Tunguského meteoritu k Čeljabinsku aneb Země pod údery meteoritické artilerie"

Místo konání akce: AV ČR, Národní 3, Praha 1 – místnost, 206
Typ akce: přednáška
Termín konání akce: 08.04.2014 od 15:00

Učená společnost si vás dovoluje pozvat na přednášku "Od Tunguského meteoritu k Čeljabinsku aneb Země pod údery meteoritické artilerie." Přednášku pronese RNDr. Jiří Grygar, CSc. a proběhne v úterý 8. dubna 2014 od 15:00 hod. v místnosti 206 budovy Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1.

Anotace

Meteorická astronomie se zrodila na přelomu 18. a 19. století, právě v době, kdy se
zdařilo objevovat první planetky mezi drahami Marsu a Jupiteru. O 60 let později se ukázalo, že meteorické roje souvisí s kometami. Epochální objev planety Neptun vedl k pozoruhodně marnému hledání deváté planety Sluneční soustavy. Objev Pluta v r. 1930 objevitele neuspokojil. Teprve r. 1992 se ukázalo, že Pluto je prototypem nové třídy mnoha transneptunských těles Sluneční soustavy. V r. 1959 dokázali čeští astronomové, že Příbramský meteorit je úlomkem planetky.

Dnes známe teprve asi 20 meteoritů s rodokmenem, z toho polovinu objevili čeští astronomové. Vzorky měsíčních hornin z programu Apollo svědčí o tom, že meteority mohou přilétat i z Měsíce a Marsu. Čeljabinský bolid z února 2013 přinesl množství nových poznatků, které umožnily definitivně rozřešit záhadu Tunguského meteoritu z r. 1908 a zpřesnit odhady zásahu Země nebezpečnými projektily z vesmíru.

Pozvánka je ke stažení v PDF (1,6 MB).

« zpět na kalendář akcí

Novinky

30.11.23

Učená společnost vyhlašuje ceny pro vysokoškolské studenty a doktorandy

Vysokoškolští studenti bakalářského, magisterského i doktorského stupně studia se mohou ucházet o ceny Učené společnosti (v případě chemických oborů udělované spolu s Nadací Experientia), které jsou udělovány za originální práce (studentské práce, odborné články…).

30.11.23

Znáte skvělé učitele základních a středních škol? Dejte nám vědět

Učená společnost každoročně uděluje cenu pro pedagogy, letos poprvé nejen ze středních, ale i základních škol. Návrhy na udělení ceny mohou podávat pouze členové Učené společnosti, ale budeme rádi za tipy na mimořádné učitele či učitelky i od širší veřejnosti.

23.11.23

Ředitelé středních škol mohou nominovat své studenty na ceny Učené společnosti

Učená společnost České republiky vypisuje soutěž o ceny pro středoškolské studenty za výjimečné vědecké aktivity v přírodovědeckých nebo humanitních oborech. Návrhy mohou podávat členové Učené společnosti, ředitelé středních škol a Sdružení na podporu talentované mládeže ČR.