Veřejná přednáška "Od Tunguského meteoritu k Čeljabinsku aneb Země pod údery meteoritické artilerie"

Místo konání akce: AV ČR, Národní 3, Praha 1 – místnost, 206
Typ akce: přednáška
Termín konání akce: 08.04.2014 od 15:00

Učená společnost si vás dovoluje pozvat na přednášku "Od Tunguského meteoritu k Čeljabinsku aneb Země pod údery meteoritické artilerie." Přednášku pronese RNDr. Jiří Grygar, CSc. a proběhne v úterý 8. dubna 2014 od 15:00 hod. v místnosti 206 budovy Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1.

Anotace

Meteorická astronomie se zrodila na přelomu 18. a 19. století, právě v době, kdy se
zdařilo objevovat první planetky mezi drahami Marsu a Jupiteru. O 60 let později se ukázalo, že meteorické roje souvisí s kometami. Epochální objev planety Neptun vedl k pozoruhodně marnému hledání deváté planety Sluneční soustavy. Objev Pluta v r. 1930 objevitele neuspokojil. Teprve r. 1992 se ukázalo, že Pluto je prototypem nové třídy mnoha transneptunských těles Sluneční soustavy. V r. 1959 dokázali čeští astronomové, že Příbramský meteorit je úlomkem planetky.

Dnes známe teprve asi 20 meteoritů s rodokmenem, z toho polovinu objevili čeští astronomové. Vzorky měsíčních hornin z programu Apollo svědčí o tom, že meteority mohou přilétat i z Měsíce a Marsu. Čeljabinský bolid z února 2013 přinesl množství nových poznatků, které umožnily definitivně rozřešit záhadu Tunguského meteoritu z r. 1908 a zpřesnit odhady zásahu Země nebezpečnými projektily z vesmíru.

Pozvánka je ke stažení v PDF (1,6 MB).

« zpět na kalendář akcí

Novinky

16.09.21

Pozvánka ke sledování online přednášky doc. RNDr. Filipa Matějky, Ph.D.: Ekonomie a lidská nepozornost

Učená společnost Vás srdečně zve ke sledování online přednášky do. RNDr. Filipa Matějky, Ph.D. (CERGE-EI, Praha; Center for Economic and Policy Research, London): Ekonomie a lidská nepozornost. Přednášku je možné sledovat 21. 9. 2021 od 16:00 hod. na YouTube: http://matejka.jdem.cz

Pozvánka (PDF)

16.09.21

Učená společnost má nové logo

Učená společnost představuje nové logo, které reaguje na potřeby digitálního věku. Historický znak, který dosud logo nahrazoval, bude i nadále plnit svou roli při slavnostních příležitostech (medaile, diplomy apod.).

09.06.21

Martin Rees: The World in 2050 and Beyond (záznam přednášky)

O budoucnosti světa a lidských schopnostech tuto budoucnost v dobrém i zlém ovlivnit přednášel ve středu 9. června 2021 královský astronom Martin Rees v rámci cyklu přednášek Bernarda Bolzana, do kterého Učená společnost České republiky zve přední světové vědce. Pokud jste přednášku nestihli naživo, nabízíme její záznam.