Veřejná přednáška "Od Tunguského meteoritu k Čeljabinsku aneb Země pod údery meteoritické artilerie"

Místo konání akce: AV ČR, Národní 3, Praha 1 – místnost, 206
Typ akce: přednáška
Termín konání akce: 08.04.2014 od 15:00

Učená společnost si vás dovoluje pozvat na přednášku "Od Tunguského meteoritu k Čeljabinsku aneb Země pod údery meteoritické artilerie." Přednášku pronese RNDr. Jiří Grygar, CSc. a proběhne v úterý 8. dubna 2014 od 15:00 hod. v místnosti 206 budovy Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1.

Anotace

Meteorická astronomie se zrodila na přelomu 18. a 19. století, právě v době, kdy se
zdařilo objevovat první planetky mezi drahami Marsu a Jupiteru. O 60 let později se ukázalo, že meteorické roje souvisí s kometami. Epochální objev planety Neptun vedl k pozoruhodně marnému hledání deváté planety Sluneční soustavy. Objev Pluta v r. 1930 objevitele neuspokojil. Teprve r. 1992 se ukázalo, že Pluto je prototypem nové třídy mnoha transneptunských těles Sluneční soustavy. V r. 1959 dokázali čeští astronomové, že Příbramský meteorit je úlomkem planetky.

Dnes známe teprve asi 20 meteoritů s rodokmenem, z toho polovinu objevili čeští astronomové. Vzorky měsíčních hornin z programu Apollo svědčí o tom, že meteority mohou přilétat i z Měsíce a Marsu. Čeljabinský bolid z února 2013 přinesl množství nových poznatků, které umožnily definitivně rozřešit záhadu Tunguského meteoritu z r. 1908 a zpřesnit odhady zásahu Země nebezpečnými projektily z vesmíru.

Pozvánka je ke stažení v PDF (1,6 MB).

« zpět na kalendář akcí

Novinky

18.05.22

Novým předsedou Učené společnosti České republiky se stal Libor Grubhoffer

Učená společnost České republiky má nového předsedu. S účinností od 17. května 2022 se jím na dva roky stal prof. Libor Grubhoffer, dosavadní 1. místopředseda společnosti, bývalý rektor Jihočeské univerzity a stávající ředitel Biologického centra AV ČR. Střídá prof. Pavla Jungwirtha z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR.

16.05.22

Medaile a ceny Učené společnosti České republiky 2022

Učená společnost České republiky na svém XXVIII. valném shromáždění 16. května 2022 udělila medaile za zásluhy o rozvoj vědy a ceny významným vědcům, vědeckým novinářům, pedagogům a talentovaným středoškolským studentům.

10.05.22

The Future of Energy: přednášky v rámci XXVIII. valného shromáždění Učené společnosti

Jak se museí elektrická distribuční soustava, má-li zvládnout rostoucí podíl obnovitelných zdrojů? Jak využít chemické procesy pro skladování elektrické energie? Jaké jsou sociální a ekonomické aspekty probíhající transformace? Na tyto a další otázky odpoví přednáškový blok, který je součástí XXVIII. valného shromáždění Učené společnosti v pondělí 16. května 2022. Přednášky lze sledovat online.