Veřejná přednáška "Od Tunguského meteoritu k Čeljabinsku aneb Země pod údery meteoritické artilerie"
Typ akce: přednáška
Termín konání akce: 08.04.2014 od 15:00
Učená společnost si vás dovoluje pozvat na přednášku "Od Tunguského meteoritu k Čeljabinsku aneb Země pod údery meteoritické artilerie." Přednášku pronese RNDr. Jiří Grygar, CSc. a proběhne v úterý 8. dubna 2014 od 15:00 hod. v místnosti 206 budovy Akademie věd ČR, Národní 3, Praha 1.
Anotace
Meteorická astronomie se zrodila na přelomu 18. a 19. století, právě v době, kdy se
zdařilo objevovat první planetky mezi drahami Marsu a Jupiteru. O 60 let později se ukázalo, že meteorické roje souvisí s kometami. Epochální objev planety Neptun vedl k pozoruhodně marnému hledání deváté planety Sluneční soustavy. Objev Pluta v r. 1930 objevitele neuspokojil. Teprve r. 1992 se ukázalo, že Pluto je prototypem nové třídy mnoha transneptunských těles Sluneční soustavy. V r. 1959 dokázali čeští astronomové, že Příbramský meteorit je úlomkem planetky.
Dnes známe teprve asi 20 meteoritů s rodokmenem, z toho polovinu objevili čeští astronomové. Vzorky měsíčních hornin z programu Apollo svědčí o tom, že meteority mohou přilétat i z Měsíce a Marsu. Čeljabinský bolid z února 2013 přinesl množství nových poznatků, které umožnily definitivně rozřešit záhadu Tunguského meteoritu z r. 1908 a zpřesnit odhady zásahu Země nebezpečnými projektily z vesmíru.