Pozvánka na Palackého přednášku Urse Heftricha: Literární překlad jako tvořivá komparatistika

/ 29.09.2022 /

Učená společnost České republiky zve na Palackého přednášku

Urs Heftrich

Literární překlad jako tvořivá komparatistika

Kdy: 1. listopadu 2022, 16 h

Kde: Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy, Malostranské náměstí 2/25 (refektář)

Urs Heftrich, profesor slovanské literární vědy ve Slovanském institutu Univerzity v Heidelbergu, je odborníkem na českou poezii 20. století, kterou také překládá. Básnický překlad je pro Heftricha tvůrčím výkonem na hranici mezi odbornou a uměleckou aktivitou, jejímž zázemím je literární komparatistika. Jeho přednáška se zaměří právě na toto zázemí převodu uměleckého díla z jedné jazykově-kulturní oblasti do druhé.

Přednáška se uskuteční v českém jazyce.

Foto Věra Koubová

Profesor Heftrich je spolueditorem souborné komentované česko-německé edice spisů jednoho z nejvýznamnějších českých básníků, Vladimíra Holana. Podílí se na ní i jako překladatel, autor podrobných jazykových i meritorních komentářů a doslovů. Edice, která je rozplánována do čtrnácti svazků, vychází od roku 2003 a měla by být uzavřena roku 2030.

Urs Heftrich je rovněž autorem monografií o Otokaru Březinovi (1993), o recepci Friedricha Nietzscheho v Čechách (česky 1999), o Nikolaji Gogolovi (2004) a o nacistické genocidě českých a slovenských Romů (česky 2009). Z české poezie přeložil do němčiny Zahradníčkovy Jeřáby (antologie, 2001), Básně z koncentračního tábora Josefa Čapka (antologie, 2016) a četné jiné autory (mj. J. Ortena, Z. Hejdu, J. H. Krchovského, P. Hrušku, O. Hanuse).

Za svoje překlady získal titul překladatele měsíce v říjnu 2014 (Transstar Evropa), Medaili Karla Čapka (2016) a cenu Premia Bohemica (2017).

Přednášku doprovodí recitace veršů Vladimíra Holana a jejich německého překladu v podání Věry Koubové a Urse Heftricha.

Pozvánka na přednášku (pdf)

« zpět

Novinky

25.03.23

Financování vysokého školství: podpora prohlášení České konference rektorů

Česká konference rektorů vyjadřuje hluboké znepokojení nad aktuálním stavem financování vysokého školství. Rada Učené společnosti ČR její prohlášení podporuje. Podíl vysokých škol v kapitole financí MŠMT klesl z 18 % v roce 2010 na 12 % v roce 2021. Akademické prostředí přestává být konkurenceschopným, což reálně vede k odlivu mozků z vysokoškolského prostředí.

23.03.23

Nositel Nobelovy ceny Reinhard Genzel bude přednášet v Praze

Německý astrofyzik Reinhard Genzel získal v roce 2020 spolu s Andreou Ghez a Rogerem Penrosem Nobelovu cenu za objev supermasivní černé díry ve středu Mléčné dráhy. Ve dnech 20.–21. dubna bude mít o cestě k tomuto objevu dvě přednášky a jednu veřejnou diskusi.

06.03.23

Panelová diskuse: Gender a rovnost ve vědě – co ji podrývá a co jí prospívá?

Učená společnost České republiky a Národní kontaktní centrum – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR srdečně zvou na panelovou diskusi o rovnosti ve vědě: úterý 21. března 2023, 16 h, v budově Akademie věd na Národní třídě nebo online.