Pozvání k algebraické topologii – přednáška Petra Somberga

/ 06.09.2023 /

Učená společnost České republiky srdečně zve na přednášku:

doc. RNDr. Petr Somberg, Ph.D.

Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy

Pozvání k algebraické topologii

Kdy: úterý 19. září 2023, 16 h

Kde: budova AV ČR, Národní 3, Praha 1, místnost 206

+ živě na YouTube

Pojmový aparát matematiky se na počátku 20. století podstatně rozšířil, zejména z důvodu potřeb disciplín přírodních věd, ale i filosofie, která nový rozmach matematického a vědeckého uvažování umožnila.

Topologie, vybudovaná na matematické definici okolí, a specificky její algebraizace, umožňuje studium těch vlastností tvarů, které jsou zachovány spojitými změnami. V jakém smyslu má duše pneumatiky jiný tvar než míč za předpokladu, že oba objekty jsou vyrobeny ze stlačitelného materiálu? Jaký je v tomto smyslu tvar našeho vesmíru a naopak elementárních stavebních entit mikrosvěta? Lze v nějakém kontextu „deformovat“ celá čísla a jak a proč se s nimi dnes počítá?

Pozvánka ke stažení (pdf)

« zpět

Novinky

13.09.23

Prohlášení České konference rektorů a Rady vysokých škol k financování veřejného vysokého školství ČR

Reprezentace vysokých škol apelují na nutnost navrácení výše veřejných výdajů na vysoké školství zpět na úroveň alespoň 0,62 % HDP, neboť aktuální podíl je v České republice nižší než v ostatních zemích OECD. Dlouhodobé podfinancování vysokých škol v současné době dosahuje 10 až 11 mld. Kč.

06.09.23

Pozvání k algebraické topologii – přednáška Petra Somberga

Srdečně zveme na přednášku doc. Petra Somberga z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. V úterý 19. září v 16 h v budově Akademie věd ČR na Národní třídě v Praze + živě na YouTube.

31.08.23

Konference středoškolských učitelů matematiky

Společnost učitelů matematiky (SUMA), Jednota českých matematiků a fyziků a Katedra didaktiky matematiky MFF UK pořádají ve dnech 18. až 20. září 2023 Celostátní konferenci učitelů matematiky středních škol. Jedním z řečníků bude i Dag Hrubý, letošní laureát Ceny Učené společnosti ČR pro pedagogy.