Nositel Nobelovy ceny Reinhard Genzel bude přednášet v Praze

/ 23.03.2023 /

Praha, 20.– 21. 4. 2023 

prof. Reinhard Genzel 

Reinhard Genzel je německý astrofyzik, spoluředitel Ústavu Maxe Plancka pro mimozemskou fyziku, profesor na Mnichovské univerzitě (Ludwig-Maxmilians- Universität München) a emeritní profesor na Kalifornské univerzitě v Berkeley.

Za objev supermasivní černé díry ve středu Mléčné dráhy mu spolu s Andreou Ghez a Rogerem Penrosem byla v roce 2020 udělena Nobelova cena za fyziku.

V dubnu bude hostem Učené společnosti České republiky a Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy. Navštívit můžete dvě jeho přednášky a diskusi (vše v angličtině).

Prof. Reinhard Genzel, foto Derek Henthorn, Max Planck Gesellschaft

čtvrtek 20. 4. 10:00 

diskuse

Supermassive Black Hole in the center of the Milky Way 

Zelená posluchárna rektorátu Univerzity Karlovy Celetná 20, Praha 1 

Diskuse o infračervené astronomii, o budování astronomických přístrojů, o hvězdách obíhajících kolem objektu Sgr A* a o obecné relativitě.


čtvrtek 20. 4. 14:00 

Bolzanova přednáška Učené společnosti 

A Forty Year Journey

Evidence of the supermassive black hole in the center of the Milky Way

Modrá posluchárna rektorátu Univerzity Karlovy Celetná 20, Praha 1 

O postupném odhalování projevů existence velmi hmotné černé díry ve středu naší galaxie v pozorování, která byla umožněna klíčovými průlomy v experimentální/pozorovací astronomii od adaptivní optiky přes citlivé detektory po optickou interferometrii.

Přednášku pořádá Učená společnost České republiky s finanční podporou Karla Janečka.


pátek 21. 4. 9:00 

přednáška 

Galaxies and Massive Black Holes 

Posluchárny T1 a T2 Matematicko-fyzikální fakulty UK V Holešovičkách 747/2, Praha 8

O pokroku našich znalostí o vývoji galaxií a o důkazech existence masivních černých děr v galaktických středech, které ukazují pozoruhodný příběh „společné evoluce“ galaxií a velmi hmotných černých děr.


Ke stažení:

  • plakát (CZ, EN)
  • pozvánka na Bolzanovu přednášku (CZ, EN)

« zpět

Novinky

30.11.23

Učená společnost vyhlašuje ceny pro vysokoškolské studenty a doktorandy

Vysokoškolští studenti bakalářského, magisterského i doktorského stupně studia se mohou ucházet o ceny Učené společnosti (v případě chemických oborů udělované spolu s Nadací Experientia), které jsou udělovány za originální práce (studentské práce, odborné články…).

30.11.23

Znáte skvělé učitele základních a středních škol? Dejte nám vědět

Učená společnost každoročně uděluje cenu pro pedagogy, letos poprvé nejen ze středních, ale i základních škol. Návrhy na udělení ceny mohou podávat pouze členové Učené společnosti, ale budeme rádi za tipy na mimořádné učitele či učitelky i od širší veřejnosti.

23.11.23

Ředitelé středních škol mohou nominovat své studenty na ceny Učené společnosti

Učená společnost České republiky vypisuje soutěž o ceny pro středoškolské studenty za výjimečné vědecké aktivity v přírodovědeckých nebo humanitních oborech. Návrhy mohou podávat členové Učené společnosti, ředitelé středních škol a Sdružení na podporu talentované mládeže ČR.