A Nobel Prize Perspective on the Nature of Genes - pozvánka na přednášku Erlinga Norrbyho

/ 31.10.2022 /

Učená společnost České republiky srdečně zve na veřejnou přednášku:

prof. Erling Norrby

bývalý stálý tajemník Královské švédské akademie věd a dlouholetý člen Nobelova výboru

A Nobel Prize Perspective on the Nature of Genes

Kdy: úterý 8. listopadu 2022, 16 h

Kde: budova AV ČR, Národní 3, Praha 1, místnost 206

+ živě na YouTube

When Mendel’s rules for inheritance were rediscovered in 1900, new concepts like gene and mutation were proposed. However, it took until the 1940s that it was understood that genes could be examined as biochemical entities. Developments were facilitated by the use of phages infecting bacteria. The major breakthrough in the early 1950s was the identification of the physical double-helix structure of DNA as the central genetic material. However, the most important discovery was the insight that DNA, with its four nucleotides, could serve as a triplet code to determine the position of individual amino acids out of a total of 20 in a specific polypeptide chain. Developments of techniques to read and write the books of life have revolutionized modern biology.

Erling Norrby, profesor virologie na Karolinska Institutet (1972–1997), stálý tajemník Královské švédské akademie věd (1997–2003) a dlouholetý člen Nobelova výboru. Podílel se na výběru laureátů Nobelovy ceny za fyziologii a lékařství, za fyziku a chemii. Autor pěti knih o Nobelových cenách (česky vyšly Nobelovy ceny a přírodní vědy, Academia 2013), poslední právě vychází: Nobel Prizes. Genes, Viruses and Cellular Signaling. Působil mimo jiné jako poradce Světové zdravotnické organizace nebo jako předseda virologické sekce Mezinárodní unie mikrobiologických společností.

Pozvánka ke stažení (PDF)

« zpět

Novinky

05.06.23

Plošné škrty v oblasti vzdělávání a vědy: podpora prohlášení České konference rektorů

Rada Učené společnosti České republiky si je vědoma nutnosti řešit deficit státního rozpočtu a vysokou inflaci. Navržené plošné škrty v oblasti vzdělávání a vědy však považuje za nešťastné a pro budoucnost nebezpečné. Připojuje se proto k prohlášení ČKR na toto téma.

26.05.23

Konstantin Sigov: Otázka pravdy na prahu nové Evropy (video)

„Putinismus je krajní formou státního nihilismu. Zlo, které nebylo plně odsouzeno, usiluje o beztrestnost a únik před spravedlností,“ říká ukrajinský filosof Konstantin Sigov ve své přednášce, kterou přednesl na XXIX. valném shromáždění Učené společnosti, která mu udělila svou čestnou medaili za zásluhy o rozvoj vědy. Videozáznam a anglický text přednášky vám nyní nabízíme.

15.05.23

Medaile a ceny Učené společnosti České republiky 2023

Učená společnost České republiky na svém XXIX. valném shromáždění 15. května 2023 udělila medaile za zásluhy o rozvoj vědy a ceny významným vědcům, pedagogům a talentovaným vysokoškolským a středoškolským studentům. Medaili obdržel například ukrajinský filosof Konstantin Sigov, odborník na moderní dějiny střední a východní Evropy Timothy D. Snyder, autoři vakcíny Comirnaty proti viru SARS-CoV-2 Ugur Sahin a Özlem Türeci, virolog Vladimír Vonka nebo germanista Peter Demetz.